Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Trump'ın 'Golan Tepeleri İsrail'e ait' Kararına Dünyadan Tepki

ABD Başkanı Donald Trump'ın Golan Tepeleri'ni İsrail toprağı sayan kararı dünya çapında tepki çekti.
SDE Editör
26 Mart 2019 10:55
A+
A-

Mepanews


- İngiltere, Golan Tepeleri'ni İsrail tarafından işgal edilen bir toprak olarak görmeye devam edecekleri yönünde görüş beyan etti.

- Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ve Hamas liderlerinden İsmail Heniye kararın meşru olmadığını ve Golan'ın Suriye toprağı oluğunu dile getirdi.

- BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Golan'ın statüsünün değişmeyeceğini vurguladı.

- Türkiye de karara sert tepki veren ülkeler arasındaydı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu başta olmak üzere birçok isim, ABD'nin söz konusu kararını şiddetli bir şekilde kınadı. Çavuşoğlu, ABD'nin bir kez daha uluslararası hukuku görmezden geldiğini söyledi.

- Arap Birliği adımı kınayarak Trump'ın tanıma kararının bölgenin statüsünü değiştirmeyeceğini belirtti.

- İran da karara sert tepki verdi. İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi, Meclis Başkanı Ali Laricani Trump'ın kararını eleştirdi.

- Venezuela da Donald Trump'ın kararını reddederken Golan'ın Suriye'ye ait olduğunun altını çizdi.

Trump, ülkesinin 52 yıl sonra İsrail'in Golan Tepeleri üzerindeki egemenliğini tanımasının zamanının geldiğini ifade etmiş ve bu yöndeki kararı imzalamıştı. İsrail, Suriye'ye ait Golan Tepeleri'ni 1967'de işgal, 1981'de ilhak etmişti.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.