Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

'Suriye'deki Savaş Askeri Açıdan Tecrübe Kazanmamızı Sağladı'

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Suriye savaşında edinilen tecrübenin ve Rus askeri sanayii tarafından atılan adımların yüzlerce silah modeli ve askeri tekniğin geliştirilmesine olanak sağladığını söyledi
SDE Editör
24 Eylül 2019 15:26
A+
A-

MEPA NEWS

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Suriye savaşında edinilen tecrübenin ve Rus askeri sanayii tarafından atılan adımların yüzlerce silah modeli ve askeri tekniğin geliştirilmesine olanak sağladığını söyledi.

Suriye savaşı sayesinde Rusya’nın derin tecrübeye sahip pilotlara da sahip olduğunu belirten Şoygu, bunlardan bazılarının 150 ila 200 civarında uçuş yaptığını vurguladı.

Kokpit.aero'dan Necdet Gürsoy'un haberine göre Şoygu, birçok teknolojinin ne eski Sovyetler Birliği'nde, ne de ondan sonra Rusya Federasyonu’nda gerçek savaş koşullarında hiç denenmediğini de söyledi.

Rusya, Eylül 2015 sonunda Suriye’deki savaşa fiilen katılmasından bu yana savaş yeteneklerini geliştirmek açısından büyük fayda elde etti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, daha önce yaptığı bir konuşmada, Suriye'deki gerçek savaş koşullarında uzmanlık kazanmanın hiçbir eğitim ile aynı değerde olmayacağına dikkat çekmişti.

"Hava filosu deneyim kazandı"

Şoygu, Moskovskiy Komsomolets gazetesine verdiği röportajda, “Suriye’de yeni bir şekilde nasıl savaşacağımızı öğrenmemiz gerekiyordu. Bunu yaptık. Eğer avcı uçakları, savaş uçakları veya nakliye ve lojistik uçakları hakkında konuşursak bunların yaklaşık yüzde 90'ı Suriye'deki askeri operasyonlarda doğrudan yer aldı” diyerek, Suriye savaşı sayesinde Rusya’nın derin tecrübeye sahip pilotlara sahip olduğunu, bazılarının 150 ila 200 civarında uçuş yaptığını vurguladı.

Suriye'ye malzeme taşıma oranının bazen günde 2 bin tona ulaştığını dile getiren Şoygu, hava filosunun, tedarik merkezlerinin ve limanların nakliye deneyimi edinmesi açısından bunun çok önemli olduğunu söyledi.

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.