Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Suriye, Irak Dışişleri Bakanları görüştü: "Sınır kapıları ivedilikle açılmalı"

Suriye Dışişleri Bakanı Velid El Muallim, üç günlük resmi bir ziyaret kapsamında başkent Şam'da bulunan Irak Dışişleri Bakanı İbrahim el Caferi ile bir araya geldi.
Sde Editör
15 Ekim 2018 12:16
A+
A-

Suriye Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Caferi ile Muallim'in görüşmesinde iki ülke arasındaki sınır kapılarının ivedilikle açılmasının gerekliliğinin vurgulandığı aktarıldı.

Açıklamada, "Bakanlar, sınır kapılarının açılmasının, mal ve insan geçişine olumlu yansıyacağına ve iki ülkenin mevcut sorunlar karşısında direnme gücünü artıracağına işaret etti." denildi.

Ancak bakanlığın açıklamasında, iki ülke arasında yıllardır kapalı olan sınır kapılarının açılması için ne zaman harekete geçileceği belirtilmedi.

Irak ile Suriye arasındaki 600 kilometrelik sınır şeridi üzerinde Rabia, El-Kaim ve El-Velid sınır kapıları bulunuyor.

Bu arada Suriye'deki savaşın başlamasının ardından ihracatı yüzde 35 oranında düşen Lübnan da kara yoluyla yapılan nakliyesinin büyük bölümünü Suriye üzerinden gerçekleştiriyor.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.