Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Rusya: S-300 sevkiyatını başka adımlar izleyecek

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Verşinin, Rusya’nın Suriye’ye gönderdiği S-300 sistemlerinin daha iyi düzeyde hava savunması sağlayacağını, bunun ardından başka adımların da atılacağını ifade etti
SDE Editör
04 Ekim 2018 11:33
A+
A-

(Timetürk)

İsrail F-16'larının Suriye'de 15 mürettebatlı Rus İl-20 uçağının düşürülmesine neden olduğu suçlamasıyla Rusya, Suriye'deki Rus askerlerinin güvenliğini arttırmak için S-300 sevkiyatı gerçekleştirdi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Verşinin "S-300 uçaksavar füze sistemlerinin kurulumu tamamlandı. Bu niteliksel olarak yeni bir hava savunma düzeyi sağladı. Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu'nun açıkladığı diğer adımlar da atılacak" dedi.

S-300'ler Dün Gece Suriye'ye İndi

Şoygu, Rus uçağının düşmesinin ardından S-300 ve başka teçhizatların Suriye'ye gönderileceğini açıklamıştı. Hava savunma sistemleri ise dün gece Suriye'ye inmişti.

İsrail'e Tepki

Verşinin, sevkiyatın karadaki durumu değiştirdiğini söylerken, İsrail'in S-300 sevkiyatından duyduğu memnuniyetsizliğe de değindi.

Verşinin "İsrailli meslektaşlarımızın bölgedeki eylemleri konusunda aklıselim davranmasını umuyoruz. Terörle mücadelenin elbette gerekli olduğunu düşünüyoruz, ancak bu arada Suriye'nin terörle mücadele ile ilgili olmayan hesapları görme alanı haline gelmemesi önemli" dedi.

"Bir kez Daha İncelemeleri Umuyoruz"

Verşinin, Rusya'nın İsrail'le genel anlamda iyi ilişkilere sahip olduğunu ve İl-20 uçağına olanlarla ilgili verileri bir kez daha inceleyip çıkarım yapmalarını umduklarını ifade etti.

"İletişim Kanalı Hala Açık"

Verşinin, ayrıca İsrail'le İl-20 faciasına rağmen kazaları önlemeye yönelik iletişim kanalının hala olduğunu ifade etti.

Verşinin "Son zamanlarda İsrail'le kazaları önlemeye yönelik gerçekten iyi temaslarımız oldu. Bu gerekliydi. Maalesef uçağımızla ilgili trajedi gerçekleşti, ancak bu iletişim kanalı hala var" dedi.

İsrail uçakları Suriye'de İl-20 uçağını Suriye hava savunma sistemlerinin hedefi haline getirip düşürülmesine yol açmıştı. İsrail yönetimi olaydan Esed rejimi ve Hizbullah'ın sorumlu olduğunu iddia etmişti.

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.