Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Rus Savaş Uçakları İdlib'de Okula Saldırdı

Yerel kaynakların aktardığı bilgilere göre, Cir eş Şuğur'da bir okulu hedef alan bombardıman sonucunda sivillerden ölen ve yaralananlar oldu
SDE Editör
05 Kasım 2019 14:06
A+
A-

MEPA NEWS

Rus savaş uçakları, İdlib'in batı kırsalında bulunan Cisr eş Şuğur'da bombardıman gerçekleştirdi.

Yerel kaynakların aktardığı bilgilere göre, Cir eş Şuğur'da bir okulu hedef alan bombardıman sonucunda sivillerden ölen ve yaralananlar oldu.

Ölü ve yaralıların büyük kısmının çocuklar olduğu belirtildi.

Sivil Savunma ekipleri bölgede arama kurtarma çalışması başlattı.

Türkiye ile Rusya arasında 22 Ekim tarihinde imzalanan Soçi Mutabakatı'nın ardından Rusya'ya ait savaş uçakları İdlib kırsalında sivil yerleşimlere yönelik hava saldırılarını artırmış durumda.

Hava saldırılarının ardından sivil alanlara yönelik kapsamlı bir kara saldırısının başlayacağı tahmin ediliyor.

35 bin sivil beldeyi terk etmişti

Şimdiye dek yaklaşık 35 bin sivil, hava saldırılarının büyük bir yıkıma yol açtığı kent merkezinden, Suriye'nin kuzeyindeki diğer bölgelere göç etmek zorunda kalmıştı.

Cisr eş Şuğur belediye meclis başkanı İsmail Hasnavi'ye göre, kent merkezinde şu an kalan sivillerin sayısı 5 bindi ve bu siviller acil insani yardıma muhtaç durumdaydı.

Yerel kaynaklar Cisr eş Şuğur'a Rusya tarafından düzenlenen hava saldırılarında sivil merkezlerin kasıtlı bir biçimde hedef alındığını belirtiyordu. Hasnavi Temmuz ayında yaptığı açıklamada, Rus saldırılarında tıbbi merkezlerin, hastanelerin, okulların ve sivillerin kullandığı birçok merkezin hizmet dışı kaldığını vurgulamıştı.

Kentin belediye meclisi devam eden saldırılar nedeniyle 12 Temmuz'da olağanüstü hal ilan etmiş ve Rus saldırılarında kentin altyapısının büyük oranda hasar gördüğünü açıklamıştı.

Esed rejimi saldırısı bekleniyor

Rusya ve Esed rejiminin, Hama'nın kuzeybatı kırsalında muhaliflere yönelik bir saldırıya başlamak üzere yığınak yaptığı aktarılıyordu.

Konumu itibariyle Esed rejimi için de muhalifler için de oldukça büyük bir önem arz eden kentin, söz konusu kara saldırısı öncesinde ağır bir biçimde bombalandığı, bu bombardımanın kara saldırısının bir habercisi olduğu vurgulanıyordu.

Rusya ve Esed rejimi daha önce de Suriye'nin birçok bölgesinde kara saldırıları öncesinde sivil alanları şiddetli biçimde hedef almış, bu şekilde bölgelerin kara saldırılarına karşı direnme kapasitesini azaltmayı amaçlamıştı.

2010 yılında kentin nüfusu yaklaşık 50 bindi. Cisr eş Şuğur 2015 yılının Nisan ayında muhaliflerce kontrol altına alınmıştı.

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.