Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Rus Dışişleri Bakanı'ndan İdlib Açıklaması

Lavrov: "Türkiye'yi bilgilendirdik, saldıracağız... Sadece uzaktan izlemiyoruz, sahadayız"
SDE Editör
20 Ağustos 2019 15:14
A+
A-

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Heyet Tahrir el Şam grubunun İdlib'deki saldırılarının sert bir biçimde bastırılacağını söyledi ve "Türk tarafının bu konuda bilgilendirildik" dedi.

Türk askerlerinin İdlib'deki varlığının teröristlerin saldırmasının önünü kesemediğini savunan Rusya Dışişleri Bakanı, Rus savunma yetkililerinin İdlib'deki duruma ilişkin olarak Türk meslektaşları ile her gün temas halinde olduklarını da belirtti.

Ayrıca Lavrov, "Söz konusu saldırılara cevap vereceğimiz konusunda Türk meslektaşlarımızı önceden uyarmıştık" dedi ve "Buna son verilemez, zira İdlib hususundaki anlaşma (Soçi Mutabakatı) teröristlere karşı ateşkes yapılmasını içermiyor" vurgusunu yaptı.

Rusya Dışişleri Bakanı ayrıca, "İdlib’deki durumu sadece belli bir uzaklıktan izlemiyoruz, askerlerimiz sahada" dedi.

Bir Uyarı da Rus Senatörden Geldi

Rus senatör Vladimir Cabarov, Türkiye ve Suriye askerlerinin İdlib’de karşı karşıya gelmelerine izin verilmemesi ve tarafların aklıselimle hareket etmesi gerektiğini söyledi.

Cabarov İdlib’de olanlarla ilgili “Bana kalırsa işler iki ülke ordusunun karşı karşıya gelmesine kadar gitmeyecektir. Bu kabul edilemez. Aslında teröristlerin amaçladığı şey bu.  Umarım aklıselim galip gelir ve bir trajedi yaşanmaz” dedi.

Cabarov, idlib’de Suriye hükümet güçlerinin yürüttüğü operasyonun kesinlikle meşru olduğunu belirtti.

Cabarov “Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, ülkesinin topraklarını teröristlerden temizlemek istiyor. İdlib’de ise çok sayıda terörist birikmiş durumda. Suriye ordusu yapması gerekeni yapıyor, topraklarını teröristlerden koruyor” dedi.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.