Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Ruhani: Körfez İçin Asıl Tehdit ABD

Amerika Birleşik Devletleri'nin Suudi Arabistan'a asker gönderme kararının ardından İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani yabancı devletlerin Körfez Bölgesi'nin güvenliğinin tehlikeye attığını söyledi
SDE Editör
23 Eylül 2019 11:57
A+
A-

MEPA NEWS

Amerika Birleşik Devletleri'nin Suudi Arabistan'a asker gönderme kararının ardından İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani yabancı devletlerin Körfez Bölgesi'nin güvenliğinin tehlikeye attığını söyledi.

Dış güçlerin her zaman "acı ve sefalet" getirdiğini vurgulayan Ruhani bu nedenle bir silahlanma yarışında bulunmalarının doğru olmadığını belirtti.

İran-Irak savaşının başlamasının yıl dönümü için düzenlenen anma töreninde konuşan Ruhani "Biz başkalarının sınırlarını ihlal etmeyeceğimiz gibi başkalarının da bizim sınırlarımızı ihlal etmesine izin vermeyiz," ifadelerini kullandı.

ABD Başkanı Donald Trump 14 Eylül'de iki petrol tesisi saldırıya uğrayan Suudi Arabistan'ın hava savunma gücünü takviye amacıyla asker gönderilmesini cuma günü onaylamıştı.

Ruhani bölgede dış güçlerin askerlerinin olmasının petrol ve gemi ticaretine zarar vereceğini söyledi.

Suudi Arabistan: Saldırı İran topraklarından yapıldıysa savaş sebebidir

Suudi Arabistan Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Adil el-Cübeyir, CNN televizyonuna verdiği röportajında soruşturma sonucunda saldırının İran topraklarından yapıldığı kanıtlanırsa krallığın bunu savaş sebebi sayacağını ama şu an barışçıl bir çözüm aradığını belirtti.

Cübeyir uluslararası uzmanların da davet edildiği ekibin soruşturmayı yürüttüğünü vurguladı.

Saldırıyı Yemen'deki Husiler üstlendi fakat Suudi Arabistan saldırının Husiler'in yapamayacağı kadar taktiksel açıdan kompleks olduğunu savunarak İran'ı suçluyor. Amerika Birleşik Devletleri de saldırının arkasında İran olduğunu düşünüyor.

İran ise tüm bu iddiaları reddediyor.

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.