Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Reuters: "ABD Suriye'den çekilirken silahları YPG'ye bırakacak"

ABD'li komutanların, askerleri çekilirken ellerindeki silahların YPG/PKK'ya bırakılması önerisinde bulunduğu, konunun tartışıldığı iddia edildi.
SDE Editör
29 Aralık 2018 14:02

AMERİKANIN SESİ

ABD'li komutanlar, askerleri çekilirken ellerindeki silahların YPG/PKK'ya bırakılması önerisinde bulunuyor. Reuters Haber Ajansı’nın iddiasına göre 4 ABD'li yetkili bu şekilde bir önerinin olduğunu söyledi.

Reuters Haber Ajansı, konuyla ilgili olarak konuşan ve ismini vermeyen üç yetkilinin de bu konuda henüz son kararın verilmediğini, tartışmaların sürdüğünü söylediklerini belirtiyor. Habere göre silahların, YPG/PKK'ya bırakılması önerisi halen üzerinde çalışılmakta olan çekilme planının da bir parçası. Ancak ABD Savunma Bakanlığı'nın (Pentagon) bu konuda Beyaz Saray’a bir tavsiyede bulunup bulunmayacağı da henüz bilinmiyor.

Reuters Haber Ajansı’na göre bu konu Pentagon’da tartışılıyor ve daha sonra Başkan Donald Trump’a sunulacak. Trump, ABD'nin bölgedeki askeri mühimmatı ve silahlarının çekilme esnasında YPG/PKK'ya bırakılıp bırakılmaması konusunda son kararı verecek.

Pentagon Sözcüsü Sean Robertson, "silahların bırakılıp bırakılmayacağını konuşmak için şu an çok erken olduğunu ve yorum yapmanın uygun olmayacağını" söyledi. Beyaz Saray da konuyla ilgili herhangi bir yorum yapmadı.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.