Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Resmi Olmayan Sonuçlara Göre İsrail'de Seçimleri Netanyahu Kazandı

İsrail’de yolsuzluk iddialarının gölgesinde girilen genel seçimlerde sandık çıkış anketlerine göre Başbakan Binyamin Netanyahu seçimleri kazandı
SDE Editör
10 Nisan 2019 09:49
A+
A-

MEPA NEWS

Ülkenin en önemli 3 televizyon kanalı, Netanyahu'nun partisi Likud'un liderliğindeki sağ kanat partilerin yeni koalisyon hükümetini kuracak yeterli sandalye sayısına ulaştığını belirtti. Sandıkların yüzde 97'si açılırken, Netanyahu liderliğindeki sağ kanat partilerin 120 sandalyeli mecliste 65 ile 67 milletvekillini garantilediği bildirildi.

Sağ partileri Likud’un doğal ortakları olarak niteleyen Netanyahu, "Likud liderliğindeki sağ kanat bloku açık bir zafer kazandı. İsrail vatandaşlarına güvenleri için teşekkür ediyorum. Bu gece doğal ortaklarımızla sağcı bir hükümet kurmaya başlayacağım." dedi.

Netanyahu'nun rakibi de 'kazandık' dedi

Ancak en yakın rakibi eski Genelkurmay Başkanı Benny Gantz liderliğindeki Mavi-Beyaz İttifakı'nın aldığı oy oranının çok yakın olduğunu vurgulayan Jersualem Post, kalan sandıklardan gelecek oyların sonucu değiştirebileceğine dikkat çekiyor.

Eski Genelkurmay Başkanı Gantz, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Kazandık." ifadesini kullandı.

İsrail'de hükümet kurmak için 120 sandalyeli mecliste 61 koltuğa sahip olmak gerekiyor. Sandık sonuçlarına göre hiçbir parti tek başına hükümeti kuracak çoğunluğu yakalayamadığı için İsrail’i yeni bir koalisyon hükümeti bekliyor. İsrail Merkez Seçim Komisyonu’nun kesin olmayan seçim sonuçlarını yarın açıklaması bekleniyor.

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.