Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Pompeo'nun Arap Ülkeleri Gündeminde Ne Var?

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo'nun Arap ülkeleri ziyaretinin gündeminde Suudi Arabistan-Katar yakınlaşması, Kaşıkçı cinayeti ve Suriye'de konuşlandırılması planlanan Arap NATO'su gibi konuların bulunduğu bildirildi.
SDE Editör
05 Ocak 2019 10:02
A+
A-

DW

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun 8-15 Ocak tarihleri arasında sekiz Arap ülkesini kapsayan Ortadoğu turunda Amerikan askerlerinin Suriye'den çekilmesi, Yemen'deki iç savaş ve Suudi Arabistan ile Katar arasındaki diplomatik gerginlik konularında temaslarda bulunması bekleniyor.

İsminin saklı kalması koşuluyla Reuters haber ajansına konuşan bir ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, Pompeo'nun temasları sırasında Suudi Arabistan ile Katar arasında 2017 yılının Haziran ayından beri devam eden diplomatik ihtilafın sonlandırılması ve Körfezi İşbirliği Teşkilatı'nda birlik halinde hareket edilmesi çağrısı yapacağını söyledi.

Dışişleri Bakanı'nın Riyad'daki temaslarında ek olarak Ekim ayında Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğunda öldürülen gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetinin aydınlatılması, Yemen'deki iç savaşın bitirilmesi ve İran konularında görüşmeler yapması bekleniyor.

Pompeo'nun Birleşik Arap Emirlikleri'ndeki görüşmelerinde Katar, Yemen ve İran konularının gündeme gelmesi beklenirken, Mısır ziyaretinde ise terörle mücadele ve enerji işbirliği gibi alanlarda temaslarda bulunulacak.

Dışişleri Bakanı ek olarak Ürdün, Umman, Bahreyn ve Kuveyt'i de ziyaret edecek.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.