Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Papa İlk Kez Arap Yarımadası'nda

Katoliklerin ruhani lideri Papa Francis 3 günlük ziyaret kapsamında Birleşik Arap Emirlikleri'nin başkenti Abu Dabi'ye gitti.
SDE Editör
05 Şubat 2019 10:05

EURONEWS

Arap Yarımadası'na resmi ziyaret gerçekleştiren ilk Papa unvanını alan Papa Francis, Veliaht Prens Al Nahyan ile El-Ezher Camisi ve Üniversitesi İmamı Ahmed et-Tayyib tarafından karşılandı. Papa'nın üç günlük ziyareti kapsamında "dinler arası diyalog" konulu bir konferansa katılması ve El Ezher Şeyhi Tayyib ile bir araya gelmesi bekleniyor.

Yemen konusu

Papa, Veliaht Prens Al Nahyan ve BAE'deki Katolik Kilisesi'nden de davet almıştı. Papa'nın yolculuk öncesinde Yemen'deki krize değinmesi önemli bir adım olarak nitelendiriliyor. BAE, Suudi Arabistan önderliğindeki askeri koalisyona destek vererek Yemen'deki Husilere karşı savaşa katılmış, bu nedenle yaşanan krizde etkili olmuştu.

Birleşik Arap Emirlikleri'nde çoğunluğunu Filipinli göçmenlerin oluşturduğu 1 milyon Katolik yaşıyor.

Papa, Abu Dabi'de Müslüman liderlerle görüşerek 135 bin Katoliğin katılması beklenen bir dini ayinde vaaz verecek. Papa bu ziyaretini, "dinler arası diyalog" konusunda 'bir beyaz sayfa' olarak nitelemişti. Birleşik Arap Emirlikleri yönetimi, ülkelerini 'farklı kültürlerin beşiği' olarak nitelemiş ve 2019'u ülkelerinin hoşgörü yılı olarak kabul etmişti.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.