Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

'Olası Bir İran-ABD Savaşına Irak'ta Dahil Olur'

Irak Meclisi Güvenlik ve Savunma Komisyonu üyesi Kerim İlevi, ABD ile İran arasında bir savaş çıkması durumunda Irak’ın da savaşa dahil olacağını belirtti.
SDE Editör
13 Ağustos 2019 12:21
A+
A-

TİMETÜRK

Irak Meclisi Güvenlik ve Savunma Komisyonu üyelerinden Kerim İlevi, ABD'nin deniz güçleriyle sarılmış Körfez bölgesinin savaşın eşiğinde olduğunu söyleyerek Irak halkının zor günler geçirdiğine dikkat çekti. İlevi, ABD ile İran arasında muhtemel bir savaş çıkması halinde Irak'ın da savaşa dâhil olacağını söyledi.

''İRAN ÜLKEDEKİ ABD MEVKİLERİNİ BOMBALAYACAK''

ABD ile İran arasında savaş çıktığı takdirde Irak halklarının bunda etkileneceğini dile getiren İlevi, ''Savaş çıkarsa Irak da bu savaşa girer. Çünkü Irak'ta ABD askerleri bulunuyor ve muhtemelen ABD askerleri İran'ı bombalayacak buna da İran ülkedeki ABD askerlerinin mevkilerini bombalayarak karşılık verecek'' dedi.

Irak hükümeti, ABD ile İran arasında başlayan gerilimi yatıştırmak için arabuluculuk yapmaya hazır olduğunu açıklamıştı.

Öte yandan Irak Cumhurbaşkanı Berham Salih de, ABD Başkanı Trump'ın ülkedeki Amerikan askerlerinin "İran'ı izleme" görevine ilişkin olarak kendilerinden herhangi bir izin almadığını söyledi.

Berham Salih, Trump'ın sözlerini "tuhaf" bulduğunu, Irak topraklarının komşu bir ülkeye saldırı için kullanılamayacağını belirtti.

Salih, ABD ve Irak arasındaki anlaşmanın, Amerikan askerlerinin kendilerine "terörle mücadelede" yardımcı olmak için ülkelerinde bulunmalarını öngördüğünü hatırlattı.

Irak Cumhurbaşkanı ayrıca ülkedeki ABD askerlerinin sayısına ve görevlerine ilişkin bir bilgilendirme beklediklerini söyledi.

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.