Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Mukteda Sadr koalisyon görüşmelerini durdurma çağrısı yaptı

Sadr Hareketi lideri Mukteda Sadr, Irak’ın güney ve orta kesiminde yaşanan gösterilerden dolayı siyasi taraflardan hükümetin kurulması için koalisyon görüşmelerini askıya almaları çağrısında bulundu.
Sde Editör
20 Temmuz 2018 09:15

Irak'ın güney ve orta kesiminde aralıksız düzenlenen gösteriler ikinci haftasına girdi. Mukteda Sadr, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Seçimlerde başarı elde eden siyasi partiler, yeni hükümetin kurulması için yapılan koalisyon görüşmelerini askıya almalıdır” dedi. Görüşmelerin askıya alınmasının nedenini ise Sadr, Basra'dan Bağdat'a sıçrayan protestolarda göstericilerin haklı taleplerinin yerine getirilmesinin şartına bağladı.

Sadr, taleplerin yerine getirilmesi için hükümet ve göstericiler arasında dayanışmayı sağlayacak bir komisyonun kurulmasının gerektiğini kaydetti.

Basra'da 8 Temmuz'da başlayan gösteriler başkent Bağdat'a sıçramasının ardından Bağdat hükümeti, Basra, Kerbela, Necef ve Musenna kentlerininde aralarında olduğu birçok bölgede sokağa çıkma yasağı ilan etti.

Irak'ın Basra kentinde 16 Temmuz'da göstericiler, gösterilerin organizeli bir şekilde yürütmek amacıyla bir üst düzey uzlaşı komisyonu kurduklarını açıklamıştı.

Basra Uzlaşı Komisyonu üyelerinden Şeyh Ebu Kerar, düzenlediği basın toplantısında, “Göstericilerin Basra'daki asayiş güçlerinden ve zulme uğramamaları için aşiret, şeyh ve aktivistler olarak bu uzlaşı komisyonunu kurmaya karar verdik. Amacımız gösterileri barışçıl bir şekilde yürütmektir” ifadelerini kullanmıştı.

Şeyh Ebu Kerar, barışçıl bir şekilde gerçekleşecek gösterilerin amacından sapmaya yönelik hiçbir taraf ve şahıslara müsamaha gösterilmeyeceğini söylemişti.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.