Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Mukteda es-Sadr milis güçlerini feshetti

Irak'ta Şii lider Sadr, kendisine bağlı milis gücü 'Barış Tugayları' bünyesinde görev yapan birliklerinin çoğunu feshetme kararı aldı.
Sde Editör
29 Haziran 2018 10:01

Irak'ta Sadr Hareketi'nin lideri Mukteda es-Sadr, milis gücü Seraya es-Selam (Barış Tugayları) bünyesinde görev yapan birliklerinin çoğunu feshetme kararı aldı.

Sadr, yaptığı yazılı açıklamada, Irak'ın genel çıkarları, kurulacak hükümet, ordu ve polisi güçlendirmek için bu adımı attıklarını belirtti.

Seraya es-Selam'ın faaliyetlerinin sadece Bağdat, Samarra ve ülkenin güneyindeki Kerbela'da devam edeceğini, bunların dışındaki birliklerin feshedileceğini aktaran Sadr, mevcut Seraya es-Selam komutanlarının kendisinin danışmanı olduğunu, başka bir görevlerinin bulunmadığını kaydetti.

Seraya es-Selam'ın ülke dışında askeri eylemde bulunması kesinlikle yasak

Seraya es-Selam'a bağlı birliklere terör örgütü DEAŞ'la mücadele için hükümetten aldıkları silahları teslim etmeleri yönünde talimat veren Sadr, ülke dışında askeri eylemde bulunmanın kesinlikle yasak olduğunu vurguladı.

Sadr, daha önce de benzer kararlar aldı

Mukteda es-Sadr, dün Seraya es-Selam'ın Basra'daki faaliyetlerini dondurma kararı almış, bu güçlerin Irak'ta "cihat faaliyetleri" dışında başka bir işe karışmasının da yasak olduğunu bildirmişti.

Sadr, daha önce de birkaç kez söz konusu milis gücünün Diyala ve diğer bölgelerdeki faaliyetlerini dondurma kararı almıştı.

Seraya es-Selam'a bağlı birlikler, terör örgütü DEAŞ'ın saldırılarına karşı 2014'te başkent Bağdat yakınlarındaki Samarra bölgesine yerleşerek, oradaki Şii mezarları korumaya çalışmıştı.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.