Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Muhammed Durra'nın Şehadetinin 19. Yılı

Muhammed Durra, 19 sene önce bugün, 2000 yılında, işgalci İsrail güçlerinin açtığı ateş sonucu babasının kucağında şehit olmuştu.
SDE Editör
30 Eylül 2019 14:35
A+
A-

MİLLİ GAZETE

Ümmetin unutmadığı ve unutmayacağı Muhammed Durra'nın şehadetinin üzerinden 19 sene geçti. Siyonist İsrail Rejim'inin vahşice katletttiği Muhammed Durra 19 sene önce bugün babasının kucağında şehit olmuştu.

İşgalci İsrail askerleri, 45 dakika boyunca babasının bedenine korku içinde sığınan Durra'ya kurşun sıkmıştı. Baba-oğul, İsrail güçleri ile Filistinliler arasında yaşanan çatışmanın ortasında bir varilin arkasına saklanmıştı. Acı olaya ilişkin görüntülerde babasına sarılmış olan Muhammed'in ağladığı ve sonrasında İsrail askerlerince açılan ateş sonucu Muhammed'in şehadete eriştiği görülmüştü.

Muhammed Durra, Filistin genelinde kapsamlı isyanların gerçekleştiği İkinci İntifada’nın ikinci gününde yani 30 Eylül 2000’de Gazze Şeridi’nde katledilmişti.

Muhammed Durra'nın son nefesini verirken çırpınan küçük bedeni, zihinlerde ki yerini korumaya devam ederken, Durra'nın ardından nice çocuk Siyonist İsrail askerlerince insafsızca katledildi, katledilmeye de devam ediyor.

İKİNCİ İNTİFADA'NIN SEMBOLÜ MUHAMMED DURRA YAŞASAYDI 31 YAŞINDA OLACAKTI

Zalim İsrail Rejimi'nin o dönemki Başbakanı Ariel Şaron’un 28 Eylül 2000'de Mescid-i Aksa’yı basmasıyla İkinci İntifada Kudüs’te başlamıştı. Mescid-i Aksa’nın avlusunda tur atan Şaron’un, “Burası hep bir İsrail bölgesi kalacak” sözleri, Filistinlileri ayağa kaldırmış ve o gün işgalci İsrail güçleri ile çıkan çatışmalarda 7 Filistinli şehit olmuş, 250 Filistinli de yaralanmıştı. Yaşanan çatışmalarda Siyonist İsrail'in 13 askeri yaralanmıştı.

"İkinci İntifada" adı verilen bu çatışmalar önce Kudüs’te başlamış sonra yayılarak Batı Şeria ve Gazze’ye sıçramıştı.

Siyonist İsrail Rejimi'nin o dönemki Başbakanı olan Şaron'un Mescid-i Aksa'ya baskın düzenlemesi ve bu olay üzerine başlayan İkinci İntifada'nın sembollerinden biri de Muhammed Durra olmuştu.

Filistin direnişinin sembol isimlerinden olan Muhammed Durra, 12 yaşındayken katil İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu şehadete erişmişti. Babası Cemal Durra'nın kucağında hayata gözlerini yuman Muhammed Durra yaşasaydı 31 yaşında olacaktı.

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.