Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Mısır hükümetinden 'Sisi - İsrail işbirliğine' sansür çabası

Mısır'ın darbeci lideri Abdulfettah Sisi'nin ABD merkezli CBS televizyonuna verdiği röportajın ardından Mısır hükümeti CBS ile iletişim kurarak röportajın yayınlanmamasını istedi.
SDE Editör
06 Ocak 2019 13:44
A+
A-

EURONEWS

ABD merkezli CBS televizyonu '60 Minutes' adlı programı için Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi'yi 3 ay önce New York'ta konuk etti. Cumhurbaşkanı Sisi bu programda Sina Yarımadası'nda IŞİD'e karşı yürütülen mücadelede İsrail ile işbirliği yaptığını söyledi. Pazar günü ekrana gelecek olan programdan yayınlanan bazı kesitlerde Sisi, ülkede siyasi tutuklu bulunduğu iddialarını da yalanladı.

CBS geçen üç aylık sürede Mısır hükümetinin röportajın yayınlanmaması için başvuruda bulunduğunu öne sürdü. ABD merkezli yayın kuruluşu programı 3 ay içerisinde neden yayınlamadığını açıklamadı.

Mısır Dışişleri Bakanlığı da iddialara ilişkin açıklama yapmadı. Ancak Mısır ordusu önceki yıllarda İsrail ile işbirliği yapıldığı iddialarını reddetmişti. Kahire hükümetinin, Sisi'nin "İsrail ile işbirliği yapıldığı" yönündeki açıklamalarının kamuoyunda rahatsızlık yaratabileceği gerekçesiyle programın yayınlanmamasını istediği öne sürülüyor.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.