Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Lavrov'dan 'Güvenli Bölge' Açıklaması

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Moskova yönetiminin Suriyeli Kürtler ile Suriye hükümeti arasında şu anda yürütülen temasları desteklediğini ifade etti
SDE Editör
16 Ocak 2019 13:46
A+
A-

TİMETÜRK

Moskova'da 2018 yılının sonuçlarını değerlendirmek üzere büyük basın toplantısı düzenleyen Lavrov, "Suriye'de ABD'ye ait olan silahlar, bölgeler ve askeri tesisler, ABD'li askerlerin çekilmesi sonrası Suriye hükümetinin, ordusunun ve Suriye'deki idari yapıların kontrolü altına girmeli. Bununla birlikte Kürtler için geleneksel olarak varlık gösterdikleri yerlerde gereken tüm koşulların sağlanması gerektiği anlayışı esas alınmalı" dedi.

Bu bağlamda Lavrov, Kürtler ile Suriye hükümeti arasında tek ülke dahilinde dış müdahale olmadan yeniden yaşam tesis etme konusunda mutabakat sağlamak amacıyla şu anda yürütülen temasları memnuniyetle karşıladıklarını ve desteklediklerini vurguladı.

'ORTADOĞU'DAKİ KÜRTLERİN SORUNLARI ULUSAL MEVZUATLARA UYGUN OLARAK ÇÖZÜLMELİ'

Ortadoğu ülkelerindeki Kürtlerin durumuna da değinen Lavrov, "Suriye, Irak ve diğer ülkelerde yaşayan Kürt nüfusla ilgili sorunlar, ilgili ülkelerin ulusal mevzuatlarına uygun olarak çözülmeli ve Kürt azınlıkların hakları, Kürtlerin temsilcileri ve merkezi hükümetler arasında diyalog kurularak temin edilmeli" diye konuştu.

Söz konusu ülkelerin son yıllarda saldırgan eylemlere maruz kaldığını da belirten Lavrov, bu ülkelerin sınırlarının yeniden çizilmesine müsaade etmemeleri gerektiğini sözlerine ekledi.

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.