Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Kral Selman: Filistin Davası Birinci Önceliğimiz

Suudi Arabistan, Cemal Kaşıkçı'nın İstanbul Başkonsolosluğu'nda öldürülmesi yüzünden gündemden düşmezken, Kral Selman, bir dizi açıklama yaptı
SDE Editör
19 Kasım 2018 15:08

SPUTNİK

Cemal Kaşıkçı'nın 2 Ekim'de öldürülmesinin büyük bir uluslararası skandala dönüşmesinden beri ilk kez kamuoyunun karşısına çıkıp açıklama yapan Suudi Kralı, Riyad'da Şura Konseyi'ne yıllık hitabını gerçekleştirdi.

Selman, Kaşıkçı vakasından doğrudan söz etmedi, ancak adalete hizmet için görevlerini yerine getiren Suudi yargısı ve başsavcılığını alkışladığını dile getirdi.

Suudi kraliyetinin şeriata bağlı olduğunu, ılımlılık ve hoşgörü değerlerini benimsediğini söyleyen Selman, ülke kalkınmasının motor gücünün Suudi vatandaşı olduğunu iddia etti.

Kraliyetin eşi benzeri görülmemiş hükümet harcamaları ve 2030 Vizyonu uyarınca tüm cephelerde bir kalkınma dönüşümü geçirdiğinden söz eden Suudi Kralı, oğlu Veliaht Prens Muhammed bin Selman'dan (MbS) insan kaynaklarını geliştirmeye ve gençliği geleceğin mesleklerine hazırlamaya odaklanmasını talep ettiğini belirtti.

"Bundan sonraki aşamada önceliklerimizden biri, özel sektörü desteklemeye devam etmek olacak" diyen Selman, dış politikada birinci önceliklerinin Filistin meselesi olduğunu ve 'Filistinliler haklarını geri kazanana dek' öyle kalacağını ifade etti. Oysa ABD Başkanı Donald Trump'ın damadı ve başsanışmanı Jared Kushner'in önceliğinde hazırlanıp 'Yüzyılın Anlaşması' adı takılan Ortadoğu barışı teklifine, Filistinlilerin tüm haklarını gasp etmeyi öngörmesine karşın Selman'nin tam destek verdiği söyleniyordu.

Mart 2015'ten beri Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyonun saldırı, abluka ve işgal harekatı altında yıkım, katliam, açlık ve koleradan kırılan Yemen'le ilgili 'savaşın bitmesi için BM'nin çabalarını destekledikleri' mesajını tekrarlayan Selman, Şii Husilerin iktidarı ele geçirdiği Yemen'e Suudi müdahalesinin 'bir tercih değil, bir zorunluluk olduğunu' iddia etti.

Husilerin son 3 yılda ele geçirdikleri büyük şehirlerden çekilmelerini talep eden Suudi Kralı, uluslararası topluma "İran'ın nükleer ve balistik füze programlarının sona erdirilmesine ihtiyaç var" çağrısı yaptı.

'İran'ın bölge ülkelerinde kaosa neden olmak için çalıştığı ve terör sponsorluğunda ısrar ettiği' iddialarını tekrarladı.

Kraliyetin petrol politikasının diğer petrol üreticileriyle işbirliği ve koordinasyona dayandığını söyleyen Selman, petrol piyasasının istikrarı için OPEC üyesi olan ve olmayan ülkelerle birlikte çalıştıklarını kaydetti.

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.