Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Katar, yeni askeri üs kuruyor

Katar, askeri bir yetkilinin açıklamasına göre yeni bir askeri üs kuracak. Kurulacak yeni üs F-35 ve Eurofighter Typhoon tipi uçakların iniş ve kalkışlarına imkan sağlayacak.
SDE Editör
28 Ağustos 2018 15:12
A+
A-

(Timetürk)

Katarlı askeri bir yetkili tarafından yapılan açıklamada yeni bir askeri hava üssünün kurulacağı açıklandı.

Yeni hava üssüne ek olarak ülkede bulunan El-Udeyd hava üssünün geliştirileceğini açıklayan Katarlı yetkililer, F-35 ve Eurofighter Typhoon tipi uçakların iniş ve kalkışlarına imkan sağlamak amacıyla Doha hava üssünün de geliştirileceğini belirttiler.

Yeni inşa edilecek hava üssünde nakliye araçları, helikopter hangarlarının ve gelişmiş radar sistemlerinin bulunacağı ifade edildi. Genişletilecek diğer hava üslerinde gelişmiş radar sistemlerinin de kullanılacağı öğrenildi.

Katar'ın son dönemde yaşadığı bölge ülkeler tarafından yalnızlaştırılma politikalarının uygulanması sonucu hava güvenliğini sürekli yenilediği dile getiriliyor.

Katar 2014 yılından bu yana askeri gücünü geliştirdiği ve hava savunma sistemlerinde son teknoloji ürünlerinin kullanıldığı söyleniyor.

2015 yılında Ankara ile yapılan anlaşma neticesinde Türk askeri Katar'daki El- Reyyan askeri üssüne yerleşmişti.

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.