Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Katar Savunma Bakanı: 'Türkiye'nin desteği Katar ablukasını başarısız kıldı'

Katar Savunma Bakanı Halid bin Hamed el-Atiyye, Türkiye'nin Körfez krizinde Katar'ın yanında yer almasının, uygulanan ablukanın kırılmasındaki en temel faktörlerden biri olduğunu söyledi.
Sde Editör
28 Ekim 2018 10:39
A+
A-

TİMETÜRK

Atiyye, İbn Haldun İnsani ve Sosyal Bilimler Merkezi'nin Katar Üniversitesi'nde düzenlediği "Körfez krizi ve etkileri… Bilimsel yaklaşımlar" konferansının açılışında yaptığı konuşmada, "Katar'a yönelik ablukanın başarısız olmasında iç ve dış olmak üzere iki faktör etkili oldu. İç faktör Katar halkının yekpare bir şekilde liderinin yanında durmasıydı. Dış faktör ise kardeş ülke Türkiye'nin Katar'ın yanında yer almasıydı" dedi.

Atiyye, Türkiye'nin Katar'a verdiği güçlü ve seri desteğin, ona yönelik saldırgan tavrın püskürtülmesinde ve Batı toplumunun abluka uygulayan ülkelerle aynı safta durmaya yanaşmamasında rol oynadığını dile getirdi.

Abluka uygulayan ülkelerle uzlaşmaya varılması için öncelikle bu ülkelerin Katar halkından açıkça özür dilemesi, sonrasında ablukanın kaldırılması gerektiğini ifade eden Atiyye, söz konusu ülkelerle temas kurulması durumunda bunu açıklayacaklarını, zira Katar'ın şeffaf bir ülke olduğunu aktardı.

Abluka uygulayan ülkelerin, ABD'nin Katar'a yönelik askeri bir operasyonu destekleyeceğini zannettiğini kaydeden Atiyye, bu zannın, ABD gibi kurumların hükmettiği köklü bir devletin yönetim şeklini dikkate almayan yanlış bir zan olduğunu savundu.

Katar Savunma Bakanı Atiyye, "Katar'ın ABD ile stratejik ilişkileri var. Kimseden Katar'ı müdafaa etmesini beklemiyoruz. Türkler kardeşimiz, Amerikalılar ise müttefikimiz ve Katar da silah sanayi teknolojisinde önemli mesafe katetti" diye konuştu.

Atiyye, ülkesinin bölgede Suudi Arabistan ve İran'ın oluşturduğu bloklara dahil olmadığını sözlerine ekledi.

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.