Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Kasımi: Trump’ın Irak ziyareti, Bağdat egemenliğinin çiğnenmesidir

İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Behram Kasımi, ABD Başkanı Trump’ın diplomatik teamüller harici Irak ziyaretinin o ülke milli egemenliğine saygısızlık olduğunu söyledi.
SDE Editör
29 Aralık 2018 11:22
A+
A-

İRNA

Bölge devlet ve milletlerinin saldırgan yabancılara bölge ülkeleri arasında ayrışma yaratma izni vermeyeceklerini ifade eden Kasımi, Bay Trump’ın da ABD askerlerine söylediği gibi, Amerika’nın sayısız müdahalesi, trilyon dolarlar harcamasına rağmen bugün kendisinin bir bölge ülkesini gizli ziyaret etmek zorunda kalmakta ve eleştirilmektedir.

Trump’ıın müdahaleci sözlerini şiddetle eleştiren Kasımi, bölge devlet ve millerlerinin saldırgan yabancılara bölge ülkeleri arasında ayrıştırma yaratma izni vermeyeceklerini belirterek, ‘’Bölgede Amerika ve Siyonistler tarafından silahlanıp, mali olarak cani teröristleri bölge ülkeleri maddi ve manevi işbirliği ile hezimete uğrattılar ve onların yenilgisinde Amerika’nın rolü yoktu. ‘’ dedi.

Kasımi, ‘’Er veya geç bölge ülkeleri bölge güvenliğinin kendilerinin içsel, bölgesel ve uluslararası kapasitelerine dayanmadan mümkün olmayacağını algılayacaklar ve yabancı güçler er veya geç bölgeyi terk etmek zorunda kalacaklar. ‘’ ifadesini kullandı.

Kasımi, ‘’Bay Trump, Cumhurbaşkanlığının başlamasından bu yana dünya ve Batı Asya Bölgesindeki gelişmeleri ciddi ve kapsayıcı şekilde gözden geçirsin belki bu sayede ne söylediği, ne olduğu ve ne olacağı hakkında gereken dersleri alır. ‘ tavsiyesinde bulundu.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.