Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

'Karanlıktan Çıkmak İçin Gemiyi Serbest Bırakın'

İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab, İran'ın karanlıktan çıkması için uluslararası kurallara uyması ve İngiliz bandıralı petrol tankerini serbest bırakması gerektiğini söyledi
SDE Editör
30 Temmuz 2019 15:55
A+
A-

ŞARKUL AVSAT

Bu açıklamayla İngiltere, Cebelitarık’ta İran’a ait bir petrol tankerini alıkoyması ve buna karşılık İran’ın da Hürmüz Boğazı’ndan geçen İngiliz bandıralı bir petrol tankerine el koymasının ardından iki geminin takas edilmesi defterini kapatmış oldu.

İngiltere’nin Cebelitarık Boğazı yakınlarında İran petrol tankerini Suriye’ye yönelik yaptırımları delmek suçlamasıyla alıkoymasından iki hafta sonra İran Devrim Muhafızları Ordusu’nun (DMO) Hürmüz Boğazı’nda İngiliz bandıralı “Stena Empiro” adlı petrol tankerini alıkoyması, küresel petrol taşımacılığı konusunda stratejik bir öneme sahip olan Hürmüz Boğazı’ndaki seyrüsefer güvenliği ile ilgili uluslararası endişeleri artırdı.

Reuters’in haberine göre İngiltere Dışişleri Bakanı Raab dün yaptığı açıklamada, “Eğer İranlılar karanlıktan çıkmak ve uluslararası toplumun sorumlu bir üyesi olarak kabul edilmek istiyorlarsa uluslararası toplumun kurallara dayalı sistemine uymalılar” diye konuştu. İngiltere merkezli haber kanalı Sky News aracılığıyla İranlılara seslenen Rabb, “Yabancı gemilere yasa dışı el koyamazsınız” ifadelerini kullandı.

BBC’nin iki ülke arasındaki krizi çözmek için İngilizlerin takas yapmaya yönelik bir çalışması olup olmadığına dair bir soruyu Rabb, “meselenin takas ile ilgili olmadığını” işaret ederek “Hayır” diye yanıtladı. İki petrol tankerinin alıkonulma şartlarının eşit olmadığına dikkati çeken Rabb, İngiltere’nin İran’a ait “Grace 1” adlı petrol tankerini, Tahran’ın Avrupa Birliği’nin (AB) Suriye’ye yönelik yaptırımlarını ihlal ederek bu ülkeye ham petrol taşıdığına dair bir istihbarat bilgisine dayanarak alıkoyduğunu söyledi. İran petrol tankerini alıkoymalarının tamamen yasalara uygun olduğunu söyleyen Rabb, “Stena Impero ise yasadışı bir şekilde alıkonuldu. Bu bir çeşit takas değildir. Bu durum, uluslararası hukukla ve uluslararası kurallara uymakla ilgili. Bu konuda ısrar edeceğiz” şeklinde konuştu.

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.