Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Kalın: "ABD askeri heyeti Suriye için Türkiye'ye gelecek"

Türkiye Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Türkiye ile ABD arasında Suriye'deki duruma ilişkin koordinasyon toplantısı için bir ABD askeri heyetinin Türkiye'ye geleceğini bildirdi.
SDE Editör
26 Aralık 2018 09:16
A+
A-

DW

Türkiye Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Türkiye ile ABD arasında Suriye'deki duruma ilişkin bir koordinasyon toplantısının yapılacağını söyledi. Kalın, "Bu hafta bir Amerikan askeri heyeti Türkiye'ye gelecek, Türk mevkidaşlarıyla konunun koordinasyonunu konuşacak" dedi.

"YPG'ye ihtiyaç yok"

IŞİD ile mücadelede YPG'ye ihtiyaç olmadığını ifade eden sözcü, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

"Cumhurbaşkanımız, şunu açık ve net şekilde iletti; DEAŞ'ı yenmek ve bu bölgeden temizlemek için Türkiye ve ABD olarak bizim YPG terör örgütüne ihtiyacımız yok. Biz bunu Türkiye ve ABD olarak yapabiliriz, bölgeyi istikrara kavuşturabiliriz. Böylece hem Suriye'nin toprak bütünlüğü noktasında önemli bir adım atarız, hem de ikili ilişkilerimizde bir sorun haline gelen PYD/YPG/PKK meselesini de çözmüş oluruz."

Kalın konuşmasında "Türkiye terörle mücadelesini en kararlı şekilde sürdürecektir. Bunun için ne İsrail'den ne başka bir ülkeden izin alması, onay alması diye bir şey söz konusu değil" değerlendirmesinde de bulundu.

İdlib'deki Türk askerleri

İdlib bölgesinde 12 askeri gözlem noktası bulunduğunu kaydeden Kalın, "İdlib anlaşması çerçevesinde de buradaki askeri mevcudiyetimizi tahkim etmeye devam ediyoruz. Oradaki askerlerimiz de kalmaya devam edecekler. Böylece yerel unsurlarla birlikte İdlib civarında güvenliği ve istikrarı sağlayacaklar" dedi.

Trump Ankara'ya gidecek

Kalın, Trump'ın Erdoğan'ın daveti üzerinde 2019 yılı içerisinde Türkiye'yi ziyaret edeceğini bildirdiğini söyledi.

ABD'den Patriot füzesi alımına ilişkin olarak da İbrahim Kalın, "Patriotların alınmasına biz kapıları kapatmış değiliz. Türkiye olarak bunu değerlendirebiliriz, gelecek teklifin mahiyeti ve muhtevası önemli" şeklinde konuştu. Kalın, bu alımın Rusya'dan satın alınması planlanan S-400'leri de etkilemeyeceğini belirtti.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.