Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

"İsrail ve İran Irak'ı Yok Etmek İçin Birlikte Çalıştı"

Eski İngiliz Dışişleri Bakanı Jack Straw, İran ve İsrail'in, Irak'ı yok etmek için birlikte çalıştıklarını öne sürdü
SDE Editör
25 Şubat 2020 10:41
A+
A-

 

Irak'ın ABD ve İngiltere öncülüğündeki koalisyon güçlerince 2003 yılında işgal edilerek yüzbinlerce insanın öldürüldüğü dönemde İngiltere Dışişleri Bakanı olarak görev yapan Jack Straw, geçtiğimiz Perşembe günü katıldığı bir televizyon programında İsrail ve İran'ın 1980-1988 yılları arasında Irak-İran savaşı sırasında Irak'ı yok etmek için doğrudan askeri ve istihbarat alanlarında koordine olduklarını ve işbirliği yaptıklarını açıkladı.

Straw, İsrail’in İran'a o dönemde ihraç ettiği silahların değerinin iki milyar dolar olduğunu söyledi.

Eski İngiliz Bakan, uzun röportajında İsrail'in İran'a Irak’ın batısındaki askeri bölgeler hakkında bilgi verdiğini bildirdi. İran’ın bu yerleri bombaladığını ifade eden Straw, Tahran’ın da Tel Aviv’e Irak'ta bulunan Osirak Nükleer Reaktörü’nün fotoğraflarını da gönderdiğini belirtti. İsrail de bu reaktörü bombalamıştı.

Eski İngiliz Dışişleri Bakanı Arapları komplolar hakkında söylenen her şeye inanmamaya ve sadece iki tarafı; ABD ve İngilizleri suçlamak yerine kendilerine güvenmeye çağırdı. Arap bölgesinin sonunda tükenecek olan petrolle ‘lanetlendiğini’ ve Arapların bu lanetten çıkmak istiyorlarsa petrole olan bağımlılığı azaltmaları gerektiğine vurgu yaptı.

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.