Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

İsrail utanç duvarına Tamimi'yi resmeden İtalyanları tutukladı

İsrail işgali altındaki Filistin'in Batı Şeria bölgesindeki Ayrım Duvarı'na İsrail askerlerini tokatlayan Ahed Tamimi'nin resmini yapan İtalyan sanatçılar tutuklandı
Sde Editör
30 Temmuz 2018 14:16
A+
A-

İsrail yönetimi polisi, Filistin'in işgal altındaki Batı Şeria bölgesindei ayrım duvarına direnişin sembolü olarak görülen Filistinli cesur kız Ahed Tamimi'nin resmini çizen iki İtalyan'ı tutukladı.

Batı Şeria'daki Beytüllahim yakınlarındaki dört metrelik alana resmedilen 17 yaşındaki Ahed Tamimi iki İsrail askerini tokatladığı videosunun yayınlanmasının ardından sekiz ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

Cumartesi günü iki ressamın tutuklanması ile ilgili yapılan açıklamada İsrail polisinini iki İtalyan ve bir Filistinliyi "Beytüllahim bölgesindeki güvenlik duvarına zarar vermek ve vandalize etmek şüphesiyle" tutuklandığı bildirildi.

Açıklamada, "Yüzleri maskeli olan üç kişi, yasadışı bir şekilde duvara resim yaptılar, sınır polisleri onları tutuklamak için harekete geçtiğinde çalışır durumda hazır bekleyen arabaları ile kaçmaya çalıştılar" ifadesi yer aldı.

Çarşamba günü, duvar resmini çizen bir adam kendini İtalyan sokak sanatçısı Jorit Agoch olarak tanımlamıştı. Tutuklandığını ve yardım istediğini Facebook sayfasında yazdığı mesajla bildirdi. Tamimi ve annesinin serbest bırakıldığı Pazar sabahı saatlerinde üçü de hala İsrail kuvvetleri tarafından tutuluyordu.

Batı Şeria'yı İsrail'den ayıran ayrılık duvarı Filistin davasını desteklemek için duvar yazısı ile doludur. Gizemli İngiliz sokak sanatçısı Banksy, duvara boyayanlar arasında.

İsrail tarafından Filistin’in Batı Şeria bölgesine örülen ‘Utanç Duvarı’, Filistinlilerin tepkisini çekmiş, geniş ölçekli protestolar yaşanmıştı. Ayrım Duvarı nedeniyle üç milyon Filistinli, Kudüs dahil olmak üzere diğer bölgelere erişemiyor.

Ayrım Duvarı’nın yapımına 2002 yılında Ariel Şaron döneminde karar verilmişti. Duvar ve tel örgü şeklindeki yapılar, Batı Şeria’nın yanı sıra Filistin’in Ürdün, Suriye ve Lübnan sınırlarına da inşa edilmişti. 2016 yılında Gazze çevresine örülen bloklarla yerleşim yeri açık hava hapishanesine dönüşmüş ve dünyanın tepkisini çekmişti.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.