Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 - +90 530 926 41 13 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

İran ve Rusya, Reşt-Astara Demir Yolunun İnşasına İmza Attı

İran ve Rusya, Kuzey-Güney Koridoru için önemli bir ulaşım ağı olarak görülen Reşt-Astara demir yolunun inşası için anlaşma imzaladı.
SDE Editör
17 Mayıs 2023 13:31
A+
A-

AA

İran devlet televizyonuna göre, anlaşma, başkent Tahran'da düzenlenen törende İran Yol ve Şehircilik Bakanı Mehrdad Bezrpaş ve Rusya Ulaştırma Bakanı Vitaliy Savelyev tarafından imzalandı.

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin hazır bulunduğu törene Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin video konferans yöntemiyle katıldı.

İmza töreninde konuşan Reisi, Reşt-Astara demir yolu anlaşmasına ilişkin projenin 20 yıl önceye dayandığını, çeşitli nedenlerle ertelendiğini ancak şu anda hayata geçirilmesinden memnuniyet duyduklarını söyledi.

Reisi, iki ülke arasında birçok alanda işbirliğinin mevcut olduğunu belirterek, "Reşt-Astara demir yolu anlaşmasının imzalanması İran ile Rusya arasındaki işbirliği konusunda önemli ve stratejik bir adımdır." dedi.

Anlaşmadan yalnızca İran ve Rusya'nın değil, Kuzey-Güney Koridoru güzergahında bulunan bütün ülkelerin fayda sağlayacağını vurgulayan Reisi, "Kuzey-Güney demir yolu koridoru tüm bölge ülkeleri için faydalı olacaktır. Doğu ve Güney Asya'dan, Kafkaslar ve Kuzey Avrupa'ya uzanan bu güzergah, tüm bu ülkeler arasındaki dostluğun, yakınlaşmanın, ticari ve ekonomik işbirliğinin bir tezahürü olacak ve bu işbirlikleri eskisinden daha fazla kurulacaktır. Bu güzergahın hizmete açılması bölgenin ticaretine ve transit geçişine büyük katkı sağlayacaktır." diye konuştu.

Reisi, anlaşmanın bölgesel ticarete, ekonomiye ve transit geçişe önemli katkılar sunacağını belirtti.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.