Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

İran: Ortadoğu'da nükleer silahı olan tek rejim İsrail

İsrail'in, İran'ın gizli bir cephanelikte çok miktarda nükleer silah sakladığı iddialarına Tahran'dan yalanlama geldi
Sde Editör
28 Eylül 2018 15:00
A+
A-

EURONEWS

Netanyahu'nun iddiaları sunduğu Birleşmiş Milletler Kurulundaki konuşmasını 'şov' olarak niteleyen İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, nükleer silahlarla ilgili asıl İsrail'in kendini aklaması gerektiğini ifade etti.

İsrail'in nükleer cephaneye sahip olduğu yaygın olarak kabul edilse de Tel Aviv bu hususta sessiz kalıyor. Başbakan Netahyahu Tahran yakınlarındaki gizli bir depoda nükleer silah yapımında kullanılabilecek materyallerin anlaşmaya rağmen İran'ın nükleer programına devam ettiğinin kanıtı olduğunu öne sürmüştü.

"İsrail'in yasa dışı nükleer programını duyurmasının vakti geldi"

Zarif, Netanyahu'ya sosyal medyadan verdiği yanıtında; Hiçbir şov, İsrail'in bölgemizde gizli ve açıklanmamış nükleer silah programı olan tek rejim olduğu gerçeğini kapatamaz. İsrail'in yasa dışı nükleer silah programını uluslararası denetmenlere açmasının vakti gelmiştir." ifadelerini kullandı.

İsrail'in iddialarına göre söz konusu depoda 300 tonluk nükleer malzeme saklanıyor. İsrailli Başbakan, dünya liderlerine hitabında "İran ne saklıyorsa, İsrail açığa çıkarır" demişti.

Netanyahu, nükleer silah yapımında kullanıldığını öne sürdüğü malzemeler hakkında ayrıntı vermedi. Başbakan, elde ettikleri istihbaratı Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu ile paylaştıklarını ifade etti. Viyana merkezli kurum iddialarla ilgili henüz bir açıklamada bulunmadı.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.