Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

İran-ABD Müzâkerelerinde İlerleme Sağlanamadı

Katar'ın ev sahipliğinde, Avrupa Birliği elçisinin koordinatörlüğünde yürütülen İran-ABD müzâkerelerinde ilerleme sağlanamadı.
SDE Editör
30 Haziran 2022 15:54
A+
A-

AA

İranlı müzakereci Ali Bagheri Kani ile ABD’nin İran Özel Büyükelçisi Rob Malley arasındaki görüşmeler 29 Haziran’da Avrupa Birliği elçisi Enrique Mora’nın koordinatörlüğünde Katar’da başladı. İran tarafından yapılan açıklamada, "İran, Doha'nın Tahran ile dostane bağları nedeniyle görüşmelere ev sahipliği yapması için Katar'ı seçti" ifadesine yer verilmişti.

AB'li yetkili Mora bugün Twitter'dan yayınladığı mesajında, "Maalesef, moderatörlük yapan AB ekibinin umut ettiği yönde bir ilerleme henüz yok. Silahların yayılmasını önleme ve bölgesel istikrar için kilit önemde olan anlaşmayı yeniden hayata geçirmek için daha da ivedilikle çalışmaya devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Eski ABD Başkanı Donald Trump ülkesini 2015 yılında imzalanan ve İran’ın nükleer programının denetlenmesini amaçlayan uluslararası anlaşmadan tek taraflı geri çekerek Tahran’a yaptırımları yeniden devreye sokmuş, İran da buna uranyumu saflaştırma ve zenginleştirilmiş uranyum depolama sınırını aşarak karşılık vermişti.

Başkan Joe Biden yönetimi ise anlaşmaya geri dönülmesi çabasıyla İran ile dolaylı olarak müzakereler yürütüyor.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.