Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

İran: ABD ile Müzakere İhtimali Yok

ABD Başkanı Donald Trump’ın İran ile nükleer programı konusunda görüşme yapılabileceğini açıklamasının ardından İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü bugün Tahran’ın müzakere olasılığı görmediğini söyledi
SDE Editör
29 Mayıs 2019 11:58
A+
A-

ŞARKUL AVSAT

Fars haber ajansında yer alan habere göre Sözcü Musevi, “ABD ile hâlihazırda bir müzakere olasılığı görmüyoruz” ifadesini kullandı.

Trump dün yaptığı açıklamada İran ile nükleer programı konusunda müzakerenin mümkün olabileceğini belirterek ABD’nin Ortadoğu’daki saldırıları engellemeye çalıştığını vurguladı. Ekonomik yaptırımlardan övgüye bahsetti.

Trump, Japonya Başbakanı Şinzo Abe ile Tokyo’da düzenledikleri basın toplantısında şu ifadeleri kullandı:

“İran’ın anlaşma yapmak istediğine gerçekten inanıyorum. Bu onlar için çok akıllıca olur. Bence bunun olması mümkün. İran aynı lider kadrosuyla büyük bir ülke olma fırsatına sahip. Biz rejimi değiştirmek istemiyoruz. Yalnızca nükleer silah istemediğimizi anlatmaya çalışıyoruz.”

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif ise açıklamasında nükleer silah peşinde olmadıklarını belirterek bunun İran’ın Dini Lideri Ayetullah Ali Hamaney tarafından verilen fetva ile de yasakladığını vurguladı.

Zarif, Twitter hesabından yaptığı açıklamada ABD politikalarının İran halkına zarar verdiğini ve bölgesel gerginliğe yol açtığını dile getirdi. “Donald Trump'ın niyetinin ne olduğunu sözler değil eylemler gösterecektir" ifadesini kullandı.

Tahran ve Washington arasındaki gerginlik, bu ay içerisinde Körfez bölgesinden petrol tankerlerine yapılan saldırıların ardından tırmanışa geçti. ABD saldırılardan İran’ı sorumlu tutuyor.

Washington yönetimi Körfez’de çatışma yaşanma olasılığına karşı Ortadoğu’ya savaş uçaklarının yanı sıra bin 500 civarında da asker gönderiyor.

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.