Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Irak'ta genel seçimler yarın gerçekleşecek

Irak'ta beşinci parlamento seçimleri için başvuran aday sayısı 7.188'e ulaştı.
SDE Editör
11 Mayıs 2018 14:30
A+
A-

Saddam Hüseyin sonrası, 12 Mayıs’ta yapılacak beşinci parlamento seçimlerine 18 vilayette 329 milletvekilliği için, 143 siyasi parti ya bağımsız olarak ya da 27 koalisyon içinde seçime katılacak. Irak Parlamentosuna girmek için müracaat eden milletvekili adaylarının sayısı ise 7.188'e ulaştı.

Yaklaşık 24 milyon kişi oy kullanma hakkına sahip olduğu Irak’ta, anayasaya göre cumhurbaşkanı Kürt, meclis başkanı Sünni Arap ve başbakan da ülke nüfusunun çoğunluğunu oluşturan Şii Araplar arasından seçiliyor. Parlamentoda, azınlıklara 9 sandalye ayrılırken temsil noktasında Hristiyanlar beş, Sabenler bir, Yezidiler bir, Şebekler bir, Feyli (Şii Kürtler) ise bir kişiyle temsil ediliyor.

Seçimde Şiiler, Sünniler, Kürtler ve Türkmenlerin temsil edildiği çok sayıda parti ve koalisyonlar ise şu şekilde öne çıkıyor:

 

Şii Partiler ve Koalisyonlar:

Iraklı Şii gruplar 2018 seçimlerine 6 ittifak çerçevesinde katılıyor. Bu ittifaklar Nuri Maliki liderliğindeki Kanun Devleti İttifakı, Haydar İbadi liderliğindeki Nasr İttifakı, Hadi Ameri liderliğindeki Fetih İttifakı, Muktada Sadr liderliğindeki Sâirûn İttifakı, Ammar Hekim liderliğindeki Teyyâr el-Hikme İttifakı ve Humam Hamudi liderliğindeki Yüksek Meclis İttifakı’ndan oluşuyor.

 

Sünni Partiler ve Koalisyonlar:

Sünni partiler üç koalisyon olarak seçime giriyorlar. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Usame el-Nuceyfi ‘nin liderliğindeki Irak Karar Koalisyonu (Tehâlüf el-Karâr elIrâkî), Parlamento Başkanı Selim Cubiri başkanlığında Ulusal İttifak (Vataniye), El-Vefâ’ Partisinin başkanı Kasım el-Fehdavi liderliğinde Âbirûn Koalisyonu.

 

Kürt Partiler ve Koalisyonlar:

Neçrivan Barzani liderliğinde Kürdistan Demokrat Partisi (KDP), Celal Talabani’nin kurduğu Kürdistan Yurtsever Birliği (KYP), içerisinde Goran, Demokrasi ve Adalet İttifakı ve Kürdistan İslami Cemaati’nin yer aldığı Vatan Listesi, Şahsuvar Abdülvahit liderliğindeki Yeni Nesil Partisi. Seçimde KDP ise tartışılmalı bölgelerde ve Kerkük vilayetinde seçimler için herhangi bir aday göstermeyeceğini açıkladı.

 

Türkmen Partiler ve Koalisyonlar:

Seçimlere Türkmen partileri de bir ittifakla katılıyor. Irak Türkmen Cephesi, Milliyetçi Türkmen Hareketi Partisi, Türkmeneli Partisi, Türkmen Karar Partisi, İslami Türkmen Vefa Hareketi Partisi ve Irak Türkmen İslami Partisi’nin ortak gireceği listenin adı Irak Türkmenleri Cephesi.

 

Türkmenler ayrıca Fetih Koalisyonu, Zafer Koalisyonu (el-Nasr), Vataniye, El-Hikme Hareketi içerisinde de milletvekili adayı gösterdiler.

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.