Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Irak-Türkiye Arasında Yeni Petrol Hattı

Irak Petrol Bakanı Samir el-Gadban müjdeyi verdi, Kerkük’teki petrol yeni bir boru hattıyla Türkiye’ye taşınacak.
SDE Editör
28 Ağustos 2019 16:10
A+
A-

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez Bağdat'ta Irak Petrol Bakanı Samir el-Gadban ile bir araya geldi. Irak Petrol Bakanı Gadban Türk şirketlerinin petrol ve gaz sektöründe büyük projelere imza attıklarını söyledi ve yeni petrol hattının müjdesini verdi. 

"Toplantıda Sayın Dönmez'e Irak hükümetinin onayı ve teyidiyle Irak Petrol Bakanlığı'nın niyetini ilettik. Bu niyet, Irak'ın ham petrolünü Kerkük'ten Türkiye sınırına taşıyacak eski güzergah üzerinde yeni bir petrol hattının inşa edilmesidir. Bu boru hattı ülkenin güney ve kuzeyindeki petrolü taşıyabilecek kapasiteye sahip Basra-Akabe petrol boru hattıyla da bağlantılı olacaktır. Irak Başbakanı'nın enerjiden sorumlu yardımcısı olarak da sayın bakanla iki ülke arasında birçok konuyu ele aldık. İki ülke arasında elektrik hattının çekilmesi yönünde ortak bir yaklaşım söz konusu. Sayın bakan, Irak Elektrik Bakanı ile bu konuyu detaylı bir şekilde görüşecektir."

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ise "Irak-Türkiye Petrol Boru Hattı sadece Irak'ın kuzeyindeki petrolü değil, ülkenin diğer bölgelerinde çıkartılan petrolün de pazara ulaştırılması açısından büyük bir görev üstlenebilecek durumda" dedi. Gerçekleştirilecek yeni projelerden memnun olduklarını söyledi.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.