Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Irak Cumhurbaşkanı Haydar Abadi: Irak Hükümetini İran Belirliyor

Irak Cumhurbaşkanı Haydar Abadi, “İran’ın Irak’taki etkisi o kadar fazla ki hükümeti onlar belirliyor, meşru seçimi onlar yapıyor. Bu benim için üzüntü vericidir” dedi
SDE Editör
28 Ocak 2019 09:46
A+
A-

RT

Abadi, devamında şunları ifade etti:

“Bazı ülkeler Irak üzerinde nüfuz etmiş durumda. Bu ülkelerin kurumlarının, Irak’ta hükümetin kurulmasını etkilemesini reddediyorum. İster bu ABD olsun, ister İran, isterse de Suudi Arabistan olsun.

Dışardan bir elin Irak’ta siyasi yaşama müdahalesinin sebebi, içerdeki çekişmeler ve özel çıkarların, genel çıkarların önüne geçmesinden kaynaklanıyor. Bu yüzden ulusal bir uzlaşı ve hükümet talep ediyorum ki komşu ülkelere karşı olmasın ancak Irak’ın çıkarlarına hizmet etsin.”

Haşdi Şabi başte olmak üzere Irak’taki silahlı grupların varlığını eleştiren Abadi, şunları söyledi:

“Sivil hükümet, güvenlik birimlerine bütün sorumluluğu vermiştir. Silahlı gruplar ve Haşdi Şabi’nin bakanlıkların ve hükümet kurumlarının işlerine müdahale etmesine gerek yoktur. Siyasi çekişmelerin içine de girmemelidiriler. Çünkü bu ülke için tehdit oluşturur. Bu ülkeyi silahlı grupların kontrol etmesini istemiyoruz. Siyasi çıkarları için halkın çıkarlarına karşı çıkmamalılar.”

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.