Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

'İdlib'de Gerçek Bir Sivil Katliamı Göreceğiz'

Birleşmiş Milletler Suriye Krizi Bölgesel İnsani Koordinatör Yardımcısı Mark Cutts, 'Kuşkusuz bu bölgede gerçek bir kan gölü, gerçek bir sivil katliamı göreceğiz' diye konuştu
SDE Editör
25 Şubat 2020 10:24
A+
A-

BBC TÜRKÇE

Birleşmiş Milletler (BM), Suriye'nin İdlib eyaletinde çatışmaların ortasında kalan siviller için koşulların giderek güçleştiği ve çok kaygı verici olduğu uyarısında bulundu. BM Suriye Krizi Bölgesel İnsani Koordinatör Yardımcısı Mark Cutts, "Kuşkusuz bu bölgede gerçek bir kan gölü, gerçek bir sivil katliamı göreceğiz" dedi.

Mark Cutts, Cenevre'de yaptığı açıklamada, Suriye'nin kuzeybatısında sivillerin korunamadığını, bunun büyük bir kriz ve temel bir sorun olduğunu söyledi.

Cutts, "3 milyondan fazla sivil İdlib'de savaş bölgesinde mahsur kalmış durumda ve çatışmalar onları giderek Türkiye sınırına yakın daha küçük bir alana hareket etmeye zorluyor" dedi. BM yetkilisi, "Çatışmalar, 1 milyondan fazla kişinin çadırlarda ve geçici barınaklarda yaşadığı alana son derece tehlikeli bir şekilde çok yaklaştı" diye konuştu.

Rusya ve İran destekli Esed güçleri Aralık ayında İdlib'i muhaliflerden geri almak için operasyon başlatmıştı. Operasyon sonrası yaklaşık 1 milyon kişi İdlib'i terk edip Türkiye sınırına doğru yola çıktı.

İdlib kent merkezinde ise 750 bin kişi kalmış durumda.

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.