Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

HRW Filistin'de sistematik işkence yapıldığını kanıtladı

İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün raporuna göre Filistin Özerk Yönetimi kontrolündeki Batı Şeria ve Hamas kontrolündeki Gazze Şeridi'nde gözaltına alınan kişilere sistematik bir şekilde işkence uygulanıyor.
Sde Editör
24 Ekim 2018 09:31
A+
A-

DW

İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün (HRW) Filistin'deki gözaltı ve tutukluluk koşullarını iki yıl boyunca araştırdığı raporuna göre Batı Şeria ve Gazze Şeridi'nde "keyfi" ve "rutin" gözaltılar ile "sistematik işkence" bulgularına ulaşıldı.

Filistin Özerk Yönetimi kontrolündeki Batı Şeria ile Hamas yönetimindeki Gazze Şeridi'nde incelenen 86 vakanın ve çoğu gözaltı süreçlerinden geçmiş 147 kişi ile gerçekleştirilen mülakatların sonucunda tamamlanan raporda HRW her iki bölgedeki yönetimlerini işkence ve keyfi tutuklamalardan sorumlu tuttu.

HRW İsrail-Filistin Direktörü Ömer Şakir, "Hükümet politikalarının bir parçası olarak sistematik işkence insanlığa karşı suçtur" açıklamasında bulunurken, ayrıca raporun bulguları ışığında Filistinli liderlerin İsrail'e karşı yönelttiği hak ihlalleri ve istismar eleştirilerinin gölgede kalacağını ifade etti.

Rapordaki iddialar hem Filistin Özerk Yönetimi hem de Hamas tarafından reddedildi ve Filistinli yetkililer konusu geçen vakaların incelenmesine hazır olduklarını belirtti.

"Şabeh" işkencesi

Rapora göre sosyal medya üzerinden eleştirel paylaşımlar yapan kişiler "mezhep çatışması" yapmak ve "üst düzey yetkililere hakaret etmek" ile suçlanırken, gözaltına alınanların çeşitli işkence yöntemleri ile karşılaştığı kaydedildi.

Gözaltına alınan şüphelilerin sıklıkla "şabeh" ismi verilen bir işkence yöntemine maruz kaldığı öne sürülen 149 sayfalık raporda, Filistin'in iki bölgesini yöneten grupların "muhalifleri cezalandırma" ve "aktivist eylemleri engelleme" amacı taşıdığı ifade edildi.

Şabeh isimli ve farklı teknikleri bir araya getiren işkence yöntemine göre buna maruz kalan kişiler uzun bir süre boyunca yalnız bırakılıyor, uyumalarına engel olunuyor ve bu kişilere fiziksel acı veriliyor.

İşkenceye maruz kalanların elleri ve ayakları küçük sandalyelere kelepçelenip rahatsız pozisyonlarda durmaları hedefleniyor.

HRW raporu, gözaltı ve işkencelerin sosyal medya paylaşımları yapanların yanı sıra, üniversite kampüslerindeki aktivistleri ve hükümet karşıtı protesto gösterilerine katılanları hedef aldığını yazdı.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.