Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Erdoğan: Terör Odaklarını Suriye'den Söküp Atmakta Kararlıyız

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Rusya ile müşterek anlayış temelinde milli güvenliğimize kasteden terör odaklarını Suriye'den söküp atmakta kararlıyız.' ifadelerini kullandı
SDE Editör
09 Nisan 2019 10:51
A+
A-

TİME TÜRK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Rusya ile müşterek anlayış temelinde milli güvenliğimize kasteden terör odaklarını Suriye'den söküp atmakta kararlıyız." ifadelerini kullandı.

Toplantıda konuşan Putin'in açıklamalarından satır başları:

"Hem dar hem geniş formatta görüşmemiz oldu. Sayın Erdoğan ile beraber görüşmelerimiz esnasında ikili iş birliğimizin tüm boyutlarını ele alabildik. Son zamanlarda epey arttı. Yüzde 16'lık bir artış yaşandı ticaret hacmimizde."

"İmzalanan anlaşmalarla 1 milyar dolarlık yatırım fonu oluşturuldu."

"Akkuyu Nükleer Santrali'nin birinci reaktörü 2023 yılında devreye girecek."

"Akkuyu ve Türk Akımı en yüksek teknolojiyle inşa edilmekteler."

"Rusya ve Türkiye arasında askeri teknik arasında işbirliği artmaktadır. S-400 füzelerinin sevkiyatından bahsediyorum."

"Türkiye Rus turistlerin gözdesi haline geldi. Kültürel yerlerini geziyorlar. Rusya Türkiye'yi ziyaret eden turistler arasında birinci sıradadır."

"Suriye'de terör kurutulacak."

"RUSYA İLE ORTAK HEDEFİMİZ 100 MİLYAR DOLARDIR"

Toplantıda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözlerinden satır başları:

Kıymetli dostum sayın Putin'e şahsıma ve heyetime gösterdiği misafirperverlikten dolayı özellikle teşekkür etmek istiyorum. Gerek ikili gerekse heyetler arası görüşmelerde işbirliğimizin çeşitli boyutlarını ele alma fırsatımız oldu. İlişkilerimizi tüm alanlarda daha ileri seviyeye taşıma irademizi açıkça ortaya koyduk. Önümüzdeki dönemde bu hedef doğrultusunda atılacak adımları değerlendirdik. Ticaret hacmimiz yüzde 15'lik artışla 26 milyar dolara ulaştı. Gerçek potansiyelimiz bu rakamın çok daha üstündedir.Belirlediğimiz hedef 100 milyar dolardır. Bu hedefi yakalayacağız.

"DEAŞ NE İSE SURİYE'DEKİ YPG/PKK DE AYNIDIR"

Suriye ve bölgesel meselelere ilişkin fikir teatisinde bulunduk. ABD'nin bölgeden çekilme kararını değerlendirdik. İdlib başta olmak üzere siyasi meseleleri görüştük. Birlikte atabileceğimiz ilave adımlarımızı istişare ettik. Milli güvenliğimize tehdit eden terör odaklarını Suriye'den temizlemekte kararlılığımızı ifade etmek istiyorum. Suriye'nin kuzeyinde ülkemizin güvenliği ile Suriye'nin toprak bütünlüğüne tehdit edecek yapılanmaya göz yumamayacağımızı ifade ettik. DEAŞ nasıl bir tehditse YPG ve PKK da aynı tehdittir. Bunların bertaraf edilmesi şarttır.

 

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.