Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Erdoğan: "Siyasetimiz Irak'ın toprak bütünlüğünün korunmasından yana"

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih ile Ankara'daki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu.
SDE Editör
04 Ocak 2019 09:58

EURONEWS

Erdoğan, Irak'ın toprak bütünlüğünün ve siyasi birliğinin korunmasına ve bölgedeki terör örgütlerinin oluşturduğu tehdide dikkat çekerek iki ülke arası ekonomik ilişkilere değindi. Cumhurbaşkanı "İkili ticaretimizde 2013'te 16 milyar dolarla rekor kırmıştık. Diyorum ki hem onu egale edelim hem de bunu 20 milyar dolara yükseltelim." ifadelerini kullandı.

Erdoğan, Irak ile Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey toplantılarını bu yıl içerisinde devam ettireceklerini belirterek "Irak'ın kendi ayaklarının üzerinde durması, bölgesel güvenlik ve istikrar bakımından da son derece önemlidir." şeklinde konuştu. Irak'ın yeniden imarı için yapılacak çalışmalara destek vereceklerini dile getiren Cumhurbaşkanı, "Çatışmalardan zarar gören yerlerin imarı başta olmak üzere Irak'taki altyapı ve kalkınma projelerine katkı sağlamaya hazırız. Irak'la güvenlik alanında da temas ve iş birliğimizi geliştirmek istiyoruz. Özellikle savunma sanayinde yapabileceğimiz çok şeyler var." dedi.

Türkiye'ye her alanda ortak işbirliği mesajıyla geldiğini kaydeden Irak Cumhurbaşkanı Salih "Türkiye'nin Irak'ta terörden arındırılmış bölgelerin yeniden imarı konusundaki katkılarını bekliyoruz. Türkiye ile ilişkilerimiz, omuz omuza tam dayanışmaya sahne olacaktır." ifadelerini kullandı.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.