Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Erdoğan ile Trump, telefonda Suriye'yi görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump ile telefonda görüştü.
SDE Editör
15 Aralık 2018 10:52
A+
A-

EURONEWS

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, ikilinin görüşmesinde ikili meseleler, güvenlik ve terörle mücadele konuları başta olmak üzere Suriye'de yaşanan son gelişmeler değerlendirildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ABD Başkanı Trump'a 'PYD'nin Suriye'deki varlığı ve eylemlerinden kaynaklanan meşru güvenlik endişelerini' aktardığı ve iki liderin Suriye bağlamında daha etkin bir koordinasyon sağlanması konusunda mutabakata vardığı bildirildi.

Türkiye sınırına yakın bölgelerde barikat oluşturuldu

Bu arada Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın önceki gün "Fırat'ın doğusunu bölücü terör örgütünden kurtarmaya yönelik harekatımıza birkaç gün içerisinde başlayacağız." yönündeki açıklamasının ardından bölgede hareketlilik sürüyor.

YPG'nin kontrolündeki Suriye'nin Kamışlı ilçesinde sınır hattı boyunca bazı bölgelerde topraktan barikat kurulduğu belirtildi.

Türkiye tarafındaki güvenlik önlemleri kapsamında ise sınır hattında 2'inci Hudut Tabur Komutanlığına bağlı birliklerin devriyeleri sıklaştırıldı.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), "Suriye'nin kuzeydoğusunda özellikle de ABD askerlerinin bulunduğu veya yakınlarında olduğu bölgelere yönelik herhangi bir tarafça atılacak tek taraflı bir adım büyük bir kaygıdır ve bu tür adımları kabul edilemez olarak addederiz." açıklamasında bulunmuştu.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.