Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Dera'da ateşkes görüşmelerinden sonuç çıkmadı

Suriye'nin batı kentlerinden Dera'da ateşkes ilan edilmesi için Rusya ile muhalifler arasında yapılan müzakereler sonuçsuz kaldı.
Sde Editör
01 Temmuz 2018 10:22

EURONEWS

Dera'daki askeri muhaliflerin temsilcileri ile Rus heyeti, Busra eş-Şam ilçesindeki bir askeri noktada bir araya gelerek, bölgede kalıcı ateşkesin şartlarını görüştü.

Muhaliflerin, teslim olmaları yönündeki Moskova'nın taleplerini kabul etmediği için tarafların masadan eli boş kalktığı belirtildi.

Özgür Suriye Ordusu sözcüsü İbrahim Cebbavi konuyla ilgili açıklamasında, "Ruslar bizi dinlemeye istekli değildi. Sundukları şartlar çok aşağılayıcıydı. Suriye'nin güneyinin tümünü Esad rejimine teslim etmemizi istediler. Özgür Suriye Ordusu'ndan elindeki bütün ağır ve hafif silahları teslim etmesi istendi." dedi.

Cebbavi, rejimin tutuklama listesindekilerin de mahkeme karşısına çıkarılmasının şart koşulduğunu aktardı.

Rejim güçleri ve destekçileri, 20 Haziran'da ülkenin güneybatısındaki Dera ilinde askeri muhaliflerin kontrolündeki bölgeleri ele geçirmek için Rusya'nın hava desteğiyle askeri operasyon başlatmıştı.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres cuma günü ülkenin batısındaki çatışmaların "alarm verici" olduğunu ifade ederek operasyonların sonlandırılması çağrısında bulunmuştu.

BM Mülteciler Ajansı Ürdün sözcüsü Mohammad Hawar da son dönemde çatışmalar yüzünden Suriye'nin Dera bölgesinde 160 bin kişinin göç etmek zorunda kaldığını bildirdi.

Ürdün ve İsrail sınırına yakın mesafedeki Dera, ABD, Ürdün ve Suriye rejimi arasında yapılan anlaşmada çatışmasızlık bölgesi olarak belirlenmişti.

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.