Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Cevad Zarif: "Amerika’nın müzakere önerisi propagandadır"

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, Amerika’nın tehditler gölgesinde, müzakere önerisinin propaganda olduğunu ve Washington’un önce ambargoları durdurması gerektiğini söyledi.
Sde Editör
14 Ağustos 2018 19:52
A+
A-

IRNA

Elcezire Kanalına demeç veren Zarif, ‘’Amerika’nın baskı ve ambargoları ile İran, politikalarını bölgede değiştirmeyecektir. İran hiçbir zaman füze programı ile ilgili müzakere etmeyecek zira füzelerimiz kimseyi tehdit etmiyor’’ dedi.

Zarif, Amerika’nın İran ve Türkiye aleyhine çetin bir ekonomik savaş başlattığını ifade ederek, Tahran’ın tam olarak Ankara’nın yanında duracağını söyledi.

İran aleyhinde Arap NATO’su oluşma fikrinin bir hayat ve faydasız bir politika olduğunu ifade eden Zarif, Arabistan’ın Yemen’de cinayete dayalı bir politika yürüttüğünü ve batılı ülkelerin de silahları ve suskunlukları ile bu politikanın ortakları olduğunu söyledi.

ABD Başkanı Trump, Mayıs ayında ülkesinin Kapsamlı Ortak Eylem Planından çıktığını ve İran aleyhine askıya alınan ambargoları yeniden uygulanacağını bildirdi.

İran, Amerika’nın yaptıklarını reddederek nükleer anlaşmayı imzalayan diğer ülkelerle anlaşmanın korunması için müzakerelere başladı.

AB, Rusya, Çin ve Türkiye ayrı ayrı Amerika’nın İran aleyhindeki ambargolara uymayacaklarını ve İran ile ticari ilişkilerini devam edeceklerini ilan etmişlerdir.
Zarif: Amerika’nın müzakere önerisi propagandadır

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.