Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Cevad Zarif: Amerika ile her seferinde baştan başlayamayız

İran Dışişleri Bakanı Mohammad Cevad Zarif, Amerika’nın ahde vefasızlığını ve nükleer anlaşmadan çekilmesini eleştirerek, ‘’İran, Amerika ile her seferinden yeniden başlayamaz’’ dedi.
Sde Editör
02 Ekim 2018 17:11
A+
A-

İRNA

Amerika’nın New Yorker dergisine mülakat veren Zarif, iki ülke ilişkilerinin geleceği ile ilgili, ‘’Olasılıklar dünyasında yaşıyoruz, imkansız hiç bir şey yoktur fakat ne olacağını görmemiz lazım’’ dedi.

Zarif, bir çözümün mevcut verilere dayanması gerektiğini ifade eden Zarif, Amerika ile her seferinde yeniden başlanmayacağını ilişkilerin temeli olması gerektiğini söyledi.

Kapsamlı Ortak Eylem Planına değinen zarif, ABD ve Kuzey Kore arasında imzalanan iki sayfalık anlaşmaya işaret ederek, ‘’Bizin iki sayfalık değil, 150 sayfalık bir anlaşmamız vardır’’ dedi.

Diplomasi kapılarını kapalı olarak görmediğini ifade eden Zarif, ‘’Görüşme geleceğini reddetmiyoruz bunun için gerekli şartlar yanı karşı tarafın güvenilir olması şartı hazırlanmalı’’ dedi.

Bu kavramın güven ile farklı olduğunu ifade eden Zarif, ‘’Bunun anlamı bir anlaşma imzaladığınız zaman ona bağlı kalmanızdır. Anlaşmalara bağlı kalmak uluslararası ilişkilerin temelidir, bu olmadığı takdirde taş taş üstünde durmaz, biz gerçekçilik istiyoruz’’ dedi.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.