Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Cevad Zarif: "Amerika, güvenilmez bir müzakere tarafıdır"

İran Dışişleri Bakanı Muhammad Cevad Zarif, Amerika’nın güvenilmez bir müzakere tarafı olduğunu ve İran’ın o ülke ile müzakereyi istemediğini belirtti.
Sde Editör
06 Ekim 2018 09:59

IRNA

Zarif, Elcezire kanalına verdiği mülakatta, ‘’Biz kendisi ile (Trump) müzakereye çok gönüllü değiliz zira Amerika müzakere için güvenilir bir ortak değildir’’ dedi.

Zarif, Amerika’nın 1955 dostluk anlaşmasından çıkması ile ilgili olarak, ‘’Onlar her zaman İran ile bir anlaşma istiyorlardır, yakın zamanda Amerika ile olan tek anlaşmadan çıktılar zira Lehey Adalet Divanı onların aleyhine hüküm verdi. Bu Amerika Cumhurbaşkanı ve Hükümeti ile görüştüğünüz hiçbir şeye bağlı kalmayacaklarını göstermektedir’’ dedi.

Kapsamlı Ortak Eylem Planının (KOEP) bir kenara bırakılmasını istemediklerini ifade eden Zarif, ‘’KOEP’in tamamı için müzakere edilmiştir. Bu anlaşma için 12 sene harcandı. Amerika ve İran 2.5 yıl sıkı müzakere yaptılar. Biz bu 150 sayfalık anlaşmanın her kelimesini müzakere ettik. Üzakereler sadece iki ülke arasında değildi, 6 ülke ve AB’de vardır. Trump anlaşmadan ayrıldı, gerekçesi ise anlaşmanın Senato onayından geçmemesiydi, kendisinin yanlışı bunun BM Güvenlik Konseyi kararı olmalıydı’’ dedi.

Zarif, İran Cumhurbaşkanı Ruhani’nin Trump ile hiçbir zaman görüşüp görüşmeyeceğine dair bir soruya karşın, ‘’Politikada hiçbir zaman, kesin hayır demeyiniz. Bana göre Amerika yönetiminde ciddi değişime ihtiyaç vardır. Diyalog karşılıklı güven istemiyor. Diyalog genelinde karşılıklı güvensizlik temelinde yapılmaktadır. Diyalog karşılıklı saygıya ihtiyaç duymaktadır. Saygı herkesin kendi ve imzasına saygı duymakla başlar. Bunu Amerika yönetiminde görmediğimiz sürece diyalogu gereksiz olarak görürüz ve bundan bir sonuç alınmaz’’ dedi.

Uluslararası ilişkilerin sevgi ile irtibatı olmadığını belki vaatlere bağlılıklar ve güvenilir olmakla ilgili olduğunu ifade eden Zarif, uluslararası ilişkilerde ahde vefanın gerekli olduğunu söyledi.

KOEP’in, Amerika, İran ve tüm dünyanın ulaşabileceği en iyi anlaşma olduğunu ifade eden Zarif, bunun anlamı tüm isteklerimizin bu anlaşmayla gerçekleştiği değildir fakat olabilecek en iyi anlaşmadır.

Zarif, İslam İnkılabı Rehberinin Amerika’nın güvenilir olmadığına dair sözleri ile ilgili, ‘’Kendileri Amerika ile görüşmenin hata olduğunu belirttiler ve bu kendilerinin bürosu tarafından da açıklandı. Nükleer anlaşmanın hata olduğunu demediler, Amerika ile görüşmenin hata olduğunu söylediler. Amerika’nın mevcut yönetimi güvenilir olmadığını gösterdi ve sözlerine güvenilmez’’ dedi.

İran’ın KOEP’e bağlılığı ile ilgili açıklamada bulunan Zarif, ‘’İran, Avrupalılara zaman vermiştir, zira onlar bunu istedi. Onlar Amerika’nın KOEP’ten çıkmasını telafi etmek istediler. Biz onlardan fiili uygulamalar görmeliyiz. Biz bunları görerek kararımızı veririz’’ dedi.

Suriye hükümetinin bazı gruplar tarafından savaş cinayeti ile suçlanmasına dair soruyu yanıtlayan Zarif, ‘’İran meskun mahallere düzenlenen hiçbir operasyonda yer almamıştır ve gelecekte de yer almayacaktır. Biz sivillere karşı yapılan saldırıları kim tarafından olursa olsun mahkum ediyoruz’’ dedi.

Zarif, sivilleri canlı kalkan olarak kullanan grupların da mahkum olduklarını ayrıca Suriye savaşında Beşar Esat’ı kenara bırakma hayali ile siyasi çözüm yolunu engelleyenlerin suçlu olduklarını söyledi.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.