Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Çavuşoğlu'ndan İdlib uyarısı: Askeri çözüm felaket olur

Dün, Rus mevkidaşı Lavrov'la görüşen Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "Askeri çözüm sadece İdlib bölgesi için değil, Suriye'nin geleceği bakımından da bir felaket olur" dedi
Sde Editör
25 Ağustos 2018 12:14
A+
A-

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Moskova'da Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile görüştü. Görüşme sonrası düzenlenen basın toplantısına, Suriye ordusunun operasyon hazırlığında olduğu belirtilen İdlib konusunda verilen mesajlar damga vurdu.

İdlib'de 3 milyondan fazla sivilin yaşadığını belirten Çavuşoğlu, "Burada askeri bir çözüm bir felaket olur. Sadece İdlib bölgesi için değil, Suriye'nin geleceği bakımından da bir felaket olur" değerlendirmesinde bulundu. Böyle bir adımın Astana ruhunu ortadan kaldıracağı uyarısını yapan Çavuşoğlu, İdlib'in çatışmasızlık bölgesi olarak korunmasının önemine işaret etti. Dışişleri Bakanı, "Bunun bu şekilde korunması, Suriye içinde terörle mücadele için, göçmen akımının durdurulması ya da insani bakımdan da çok önemlidir" dedi.

İdlib'e saldırmanın hem Türkiye'nin hem de Rusya'nın Suriye konusundaki güvenilirliğini yok edebileceğine vurgu yapan Çavuşoğlu, "O nedenle, birlikte ne yapabiliriz, endişeleri nasıl ortadan kaldırırız ve buranın istikrarını nasıl koruruz bu konuda çalışmamız lazım" diye konuştu.

İdlib; Türkiye, Rusya ve İran'ın garantörlüğünde yürütülen Astana görüşmelerinde varılan mutabakat çerçevesinde Suriye'de kurulan dört çatışmasızlık bölgesinden biri olma özelliğini taşıyor. İdlib, Suriye ordusunun kontrolüne alamadığı tek çatışmasızlık bölgesi konumunda.

2017'de çatışmasızlık bölgesi ilan edilen İdlib'de Türkiye'nin 12 gözlem noktası bulunuyor. Birleşmiş Milletler, İdlib'e yönelik olası bir operasyonun bölgede yaşayan yaklaşık 2.5 milyon kişiyi Türkiye sınırına göçe sürükleyebileceğin uyarısı yapmıştı.

Lavrov: Çatışmasızlık bölgesi teröristler saklansın diye kurulmadı

İdlib'de sadece sivillerin değil, silahlı muhaliflerin de bulunduğunu vurgulayan Lavrov ise muhaliflerle terörist yapıları birbirinden ayırmak gerektiğini söyledi. Lavrov, "İdlib'de çatışmasızlık bölgesi ilan edildiğinde, kimse teröristlerin sivilleri canlı kalkan olarak kullanmasını önermedi" dedi. İdlib'deki grupların bölgede sadece saklanmadığını dile getiren Lavrov, Suriye ordusu unsurlarına sıkça saldırı yaptıklarını söyledi.

Lavrov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konuyu detaylı ele almasını beklediğini de belirtti.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.