Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

BP, Hürmüz Boğazı'ndaki Tanker Seferlerini Durdurdu

İngiltere merkezli petrol şirketi BP’nin Mali İşler Direktörü Brian Gilvary, İran’ın şirkete ait gemilerden birini alıkoyma girişiminde bulunmasından bu yana şirkete ait hiçbir tankerin Hürmüz Boğazı’ndan geçmediğini söyledi
SDE Editör
30 Temmuz 2019 16:03
A+
A-

ŞARKUL AVSAT

Şirketin kısa vadede Hürmüz Boğazı’nı kullanma niyetinde olmadığını belirten Gilvary, bununla birlikte şirketin tanker kiralayarak petrol taşıma faaliyetlerini sürdürdüğünü kaydetti.

Bölgeye tırlarla ulaşmaya devam edeceklerini ifade eden Gilvary, ancak yakın bir dönemde Hürmüz Boğazı’ndan geçen BP bayraklı bir tanker görülemeyeceğinin altını çizdi.

Öte yandan şirketin petrol ve doğalgaz üretimindeki güçlü artış sayesinde ikinci çeyrekte beklenenden daha iyi kazanç elde ettiği açıklandı.

Diğer yandan İran Devrim Muhafızları Ordusu’nun bu ay dünyanın petrol sevkiyatı konusunda en önemli deniz yolu olan Hürmüz Boğazı’nda İngiltere bandıralı bir petrol tankerini alıkoymasının ardından İran ve İngiltere arasındaki gerginlik daha da arttı. Bununla birlikte İngiltere, DMO’nun İngiliz petrol tankerini alıkoymasından iki hafta önce, İran’a ait bir petrol tankerini, Avrupa Birliği’nin (AB) Suriye’ye yönelik yaptırımlarını ihlal ettiği şüphesiyle Cebelitarık Boğazı’nda alıkoymuştu.

Yine bu ay içerisinde İran’a ait üç gemi, BP’ye ait bir gemiye Hürmüz Boğazı’ndan geçerken alıkoyma giriminde bulundu. Ancak bir İngiliz savaş gemisinden gelen uyarıların ardından geri çekilmek zorunda kaldılar.

Körfez'deki en güçlü Batılı donanmaya sahip olan ABD, 9 Temmuz'da Hürmüz Boğazı’nı koruma çalışmalarına hız verirken, İngiltere, Körfez'deki petrol tankeri ve ticaret gemilerinin güvenliğini sağlamak amacıyla ortak bir Avrupa deniz misyonu kurulması önerisinde bulundu.

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.