Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Bahreyn yüzlerce kişiyi vatandaşlıktan çıkardı

Bahreyn Hükümeti, ulusal güvenliği gerekçe göstererek yüzlerce Bahreynli'nin vatandaşlığını iptal etti, birçok kişi de risk altında.
Sde Editör
27 Temmuz 2018 11:57

İnsan Hakları İzleme Örgütü (Human Rights Watch-HRW) yayınladığı raporda, Bahreyn Hükümetinin vatandaşlıktan çıkardığı kişileri, vatandaşlığa iadesini tavsiye etti. Bahreyn İnsan Hakları ve Demokrasi Enstitüsünün (Bahrain Institute for Rights and Democracy-BIRD) bilgilerine yer verilen raporda, 2012 yılından bu yana en az 738 kişi vatandaşlıktan çıkarıldı. Sadece 2018 yılında aralarında insan hakları savunucularının, gazetecilerin ve alimlerin olduğu 232 kişi mahkeme kararları ile kimliksiz kaldı. Bir kısmı da sınır dışı edildi.

HRW’nin Ortadoğu temsilcisi Eric Goldestein konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Açıklamasında: “Öyle görünüyor ki Bahreyn hükümeti, bölgeyi yönetmenin şüpheli gururunu insanları vatandaşlıktan atarak sergiliyor” dedi.

BIRD yetkililerinin de görüşlerine yer verilen raporda, Bahreyn’in en büyük sorunu mahkemelerin tarafsızlığı sorunu. Vatandaşlıktan çıkarılan kişilerin büyük bir çoğunluğu şiddet içermeksizin haklarını talep eden söylemlere sahip kimselerden oluşuyor.

Bahreyn Hükümeti, tepki gösteren protestoculara sert tepki gösteriyor

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.