Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Bahreyn ABD'nin Basra Körfezi Koalisyonuna Katılacak

İngiltere ve İsrail de ABD'nin Körfez'de kurmaya çalıştığı uluslararası koalisyona katılacağını açıklamıştı
SDE Editör
20 Ağustos 2019 10:06
A+
A-

Bahreyn, ABD'nin Basra Körfezi ve Hürmüz Boğazı'nda seyrüsefer güvenliğini temin etmek için başlattığı girişime katılacağını duyurdu.

Bahreyn hükümetinden yapılan yazılı açıklamada, Kral Hamed bin İsa Al Halife'nin dün ABD Merkez Kuvvetler Komutanı (CENTCOM) Korgeneral Kenneth McKenzie'yle gerçekleştirdiği görüşmede, Bahreyn'in uluslararası deniz güvenliği ile enerji ve ticareti sağlayan uluslararası boğazların güvenliğinin sağlanması için  başlatılan girişime katılacağını teyit ettiği belirtildi.

ABD yönetiminin Hürmüz Boğazı ve Babu'l Mendeb'de "seyrüsefer güvenliğini sağlamak için" uluslararası koalisyon kurma girişimine İngiltere haricinde Avrupa ülkeleri olumsuz yanıt vermişti. 

Son olarak İsrail Dışişleri Bakanı Yisrael Katz, Tel Aviv yönetiminin, ABD'nin Körfez'de kurmaya çalıştığı uluslararası koalisyonun bir parçası olduğunu söylemişti.

İngiltere de kısa süre önce Hürmüz Boğazı'nda ABD'nin kurmayı planladığı deniz gücüne katılacağını açıklamıştı.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.