Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Ayetullah Hamaney: Trump'un Aptalca yorumları...

İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney resmi internet sitesinde Trump’u yalancılıkla suçladı
SDE Editör
10 Mayıs 2018 16:56

İran'ın Hamaney’in açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

"ABD Başkanı'nın yaptığı aptalca ve yüzeysel yorumları duydunuz. Belki 10'dan fazla yalan söylemiştir. Hem rejimi hem de halkı tehdit etmiştir. İran halkı adına sana söylüyorum Trump: Hata yaptın."

ABD Başkanı Donald Trump, 08 Mayıs’ta Beyaz Saray’da yaptığı basın açıklamasında 2015'te yapılan nükleer anlaşmanın İran tarafından kendi amaçları için kullanıldığını iddia ederek "Öyleyse bugün ABD'nin İran'la nükleer anlaşmadan ayrılacağını ilan ediyorum. Tahran'a en üst düzey ekonomik yaptırımları yeniden getireceğiz." demişti.

İran'ın nükleer programına ilişkin ortak geniş aksiyon planı (Joint Comprehensive Plan of Action – JCPOA) İran ile BM Güvenlik Konseyi'nin beş daimi üyesi ABD, Almanya, İngiltere, Çin, Rusya, Fransa ve de AB arasında imzalanmış ve 19 Ekim 2015’te yürürlüğe girmişti. Anlaşma, Tahran'ın nükleer programını sona erdirmesine karşılık olarak bu ülkeye uygulanan uluslararası yaptırımların kaldırılmasını öngörüyordu.

Anlaşmanın yürürlüğe girmesiyle BM'nin ve Batılı ülkelerin İran'a uyguladığı mali, ticari, enerji ve diğer alanlardaki yaptırımlar kaldırıldı. İran'ın dondurulmuş olan yaklaşık 100 milyar dolar hacmindeki ticari mal varlığına kavuşma imkanı ortaya çıktı.

Anlaşmanın uygulanmasını denetlemekle görevli Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nun (IAEA) şimdiye kadar İran'ın anlaşmanın tüm şartlarına uyduğunu tespit etmişti.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.