Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

ABD'li komutan: İncirlik Üssü'nden ayrılmayız

Adana'daki İncirlik Hava Üssü'nün ABD'li komutanı Albay David S. Eaglin ABD’nin İncirlik’ten ayrılma planı olmadığını söyledi.
Sde Editör
02 Temmuz 2018 09:24

Adana'daki İncirlik Hava Üssü'nün ABD'li komutanı Albay David S. Eaglin, Gazete Habertürk'ten Nalan Koçak'a konuştu. İşte açıklamaları:

‘ARTIK İNCİRLİK'TEN DEAŞ'A OPERASYON DÜZENLENMİYOR'

- Üsten hâlâ DEAŞ'a karşı hava operasyonları var mı?

DEAŞ'la mücadelede sağlanan gelişmeler sayesinde artık örgüte karşı üsten muharip hiçbir operasyon düzenlenmiyor.

- Buna rağmen savaş uçağı var mı üste?

Hayır. Muharip operasyonlar sona erdiği için savaş uçağımız yok.

- İncirlik hep ABD için çok önemli oldu, neden?

Kuruluşundan bu yana İncirlik hep ABD, Türkiye ve diğer NATO müttefikleri için çok stratejik bir yer oldu. Bunu sadece bölgedeki tehditlere karşı düzenlenen askeri operasyonlar anlamında değil, gerektiğinde yardım sağlanması anlamında da söylüyorum.

- Üsteki asker sayısını bizimle paylaşır mısınız?

Tahmin edeceğiniz üzere güvenlik gerekçesiyle tam rakamı size veremem. Ancak 2 binin üzerinde Amerikalı personel var. Personelimiz tesiste binin üzerinde NATO ve Türk Hava Kuvvetleri çalışanıyla birlikte görev yapıyor.

- İncirlik'in süpermarketlerle, restoranlarla, beyzbol sahalarıyla dev bir kompleks olduğunu biliyoruz. Orada hayat nasıl?

Türk ev sahiplerimizle kurduğumuz profesyonel ilişki sayesinde üste hayat gerçekten çok keyif verici. Kullanabildiğimiz pek çok tesis var, ayrıca golf, softbol (Editör notu: beyzbolun daha küçük bir sahada oynanan versiyonu) gibi oyunlar da oynayabiliyoruz.

- Peki Türk askerlerle sosyalleşiyor musunuz?

Evet tabii ki. Sosyal alanların tümü Türk ve Amerikalı askerlerin ortak kullanımına açık. Bu nedenle yemek yediğimiz, spor yaptığımız yerlerde ve diğer sosyal alanlarda ortak zaman geçiriyoruz.

- Ya çalışırken, Türk personelle uyum içerisinde misiniz?

Birlikte gayet iyi çalışıyoruz. Her gün, iki ülkeye mensup askerler, yan yana, uyum içerisinde NATO'nun bize verdiği misyonu yerine getirmek için çaba gösteriyoruz.

‘S-400 KENDİ KARARINIZ AMA OLASI SONUÇLARI BELİRTTİK'

- Üs, Türkiye'de bazı kesimler için Amerikan emperyalizminin sembolü. Peki buna ne dersiniz?

Türk müttefiklerimizde saygı çerçevesinde süren ilişkimize müteşekkiriz. Pek çok askerimiz bölge esnafından alışveriş yapıyor, yerel şirketlere iş imkânı sağlıyoruz ve üste küçük marketlerin perakende satış yapmasına olanak sağlıyoruz. Bölge halkına olumlu etkimizden de gurur duyuyoruz.

- Tamamen farazi konuşuyorum, mesela ileride İncirlik Üssü'nde Rusların S-400 hava savunma sistemlerini konuşlu olarak hayal edebiliyor musunuz?

Bu Türkiye'nin kararı olur, kendinizi savunma hakkınıza tamamen saygı duyuyoruz. Fakat Amerikan Savunma Bakanlığı S-400'lerle ilgili çekincelerini dile getirdi. S-400'lerin alınmasının Türkiye'nin, ABD ve NATO'yla olan savunma ilişkisine olası sonuçları da belirtildi.

- Adana'daki yaşamınıza dair de birkaç soru sormak istiyorum. Geçen yıl göreve geldiniz, eminim üssün dışına pek çıkmıyorsunuzdur ama Adana'da hayat nasıl?

Geçtiğimiz 1 yıl gerçekten çok verimliydi. Adana'yı sevdiğimi anladım, umarım görev sürem dolduktan sonra yeniden dönerim ve şehri daha fazla keşfederim.

2040505_95529c34226b1dbc48bb1df24d97a016

‘SİYASİ KARARLAR ELBETTE BİZİ ETKİLEYECEKTİR'

- Siyasi meseleler, özellikle Ankara- Washington arasında yaşanan herhangi bir gerilim bu uyumu etkiliyor mu?

O seviyede alınan kararlar tabii ki bizi etkileyecektir. Fakat şimdiye kadar hiçbir kararın buradaki Türk ve Amerikan askerleri arasındaki ilişkiyi etkileyebildiğini söyleyemem.

- Bu çerçevede DEAŞ'a karşı YPG'yle birlikte yaptığınız operasyonlarda bir sorun yaşadınız mı?

Güvenlik gerekçesiyle maalesef bu soruya yanıt veremeyeceğim.

- Zaman zaman ABD'nin İncirlik'ten ayrılacağına dair dedikodular ortaya çıkıyor. Pentagon her defasında yalanladı ama bir kez de size sormak isterim. Ne düşünüyorsunuz?

ABD'nin İncirlik'ten ayrılmak gibi bir planı yok. Buradaki varlığımız -Türk hükümetinin de izniylemüttefikimiz ve stratejik partnerimiz olan Türkiye'yle on yıllardır devam eden çalışma isteğimizin bir sembolü.

- Özellikle Batı basınında yapılan yorumlarda, ayrılma iddialarına gerekçe olarak hep üsteki nükleer silahların güvenliği gösterildi. Sizce o silahlar İncirlik'te güvende mi?

ABD olarak politikamız, nükleer silahların genel/belirli bir bölgedeki varlığını/yokluğunu, teyit etmemek ya da inkâr etmemek.

- İncirlik, 15 Temmuz darbe girişiminin merkezi olarak görülüyor. O tarihte siz burada değildiniz ama fikrinizi sormak isterim...

Bu konuda yorum yapmayacağım.

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.