Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

ABD'den yeni YPG açıklaması

ABD Savunma Bakanı Mattis, YPG için, ‘Türkiye’nin kaygılarını gidermeye çalışıyoruz ama YPG’nin çatısını oluşturduğu SDG’yi de bir kenara itmeyiz’ dedi.
SDE Editör
08 Haziran 2018 12:07

(Dünya Bülteni)

ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, YPG’nin çekileceği Münbiç kenti konusunda Ankara ile Washington arasında sağlanan anlaşmaya dair açıklama yaptı.

Brüksel’deki NATO savunma bakanları toplantısına giderken uçakta gazetecilerin sorularını cevaplayan Mattis, “Türkiye’nin meşru menfaatleri için bir yol bulmak zorunda olduklarını” ancak YPG’nin ana bileşeni olduğu Suriye Demokratik Güçleri’ni (SDG) de “bir kenara itmeyeceklerini” söyledi. Türkiye ile Münbiç konusunda yapılan görüşmelerin ABD’nin SDG ile bölgede yürüttüğü operasyonları etkileyip etkilemeyeceğine dair soruyu cevaplarken bu yanıtı veren Mattis, SDG’nin zamanında DEAŞ’ı sahada yenen tek örgüt olduğunu belirtti ve DEAŞ’ın hâlen tamamen yenilmediğini ifade etti. ABD’li Bakan, bu nedenle DEAŞ’a karşı sürdürülen operasyonların “kritik” önem arz ettiğini söyledi.

"GÖRDÜĞÜM EN KARMAŞIK SAVAŞ ALANI"

Mattis, ABD’nin Türkiye ve SDG ile iş birliğini aynı anda sürdürüp sürdüremeyeceğine dair soruya ise “Bu karmaşık bir konu. Gördüğüm en karmaşık savaş alanı” yanıtını verdi. Bir yandan Türkiye’nin kaygılarını gidermeye çalışırken diğer yandan da DEAŞ’ı yenmeye çalıştıklarını ifade eden ABD Savunma Bakanı, bunun “çok zor bir iş” olduğunu söyledi ve ekledi: Ama bunu yapıyoruz. Çalışıyoruz. Ve bunu Türkiye’ye karşı değil, Türkiye’yi sayarak yapıyoruz.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.