Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

ABD'den İsrail'e Suriye güvencesi: 'İş birliğimiz değişmeyecek'

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Suriye konusunda ülkesinin İsrail ile iş birliği yapmayı sürdüreceğine dair Başbakan Binyamin Netanyahu'ya güvence verdi.
SDE Editör
02 Ocak 2019 10:23
A+
A-

EURONEWS

ABD'nin Suriye'den çekilme kararının ardından ilk kez kameralara konuşan Pompeo söz konusu kararın İsrail ile olan ilişkileri hiçbir şekilde etkilemediğini ifade etti.

Amerikalı Bakan, Brezilya'yı ziyaret eden İsrail Başbakanı Netanyahu ile başkent Brazilya'da bir araya geldi.

Pompeo, "İŞID örgütü ile mücadelemiz, İran'ın saldırgan tutumuna karşı duruşumuz, Orta Doğu'da istikrarın sağlanmasına yönelik çabalarımızla İsrail'in korunması, bu karar alınmadan önce nasılsa o şekilde devam edecek." dedi.

ABD Başkanı Donald Trump, geçtiğimiz ay IŞİD'in büyük oranda yenilgiye uğradığını savunarak ABD'nin Suriye'deki askeri varlığını çekme kararı almıştı.

Trump'ın, yakın çevresine ve IŞİD'e karşı koalisyonun ortaklarına danışmadan aldığı karar istifalara yol açmıştı. Savunma Bakanı Jim Mattis ile IŞİD'le mücadele koalisyonu özel temsilcisi Brett McGurk karara tepki olarak görevi bıraktıklarını duyurmuştu.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.