Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

ABD ile İngiltere: Yemen'deki Savaşı Sona Erdirmenin Zamanı Geldi

Amerika Birleşik Devletleri ile İngiltere Yemen'deki iç savaşın sonlandırılması için ateşkesin sağlanması ve barış görüşmelerinin başlaması çağrısında bulundu.
Sde Editör
01 Kasım 2018 14:07
A+
A-

EURONEWS

ABD Dışişleri Bakan Pompeo yaptığı açıklamada, Yemen'de 2014'ten bu yana devam eden çatışmanın bitirilmesi ve barış görüşmelerinin başlaması gerektiğini vurguladı.

Düşmanlıkların sona ermesi ve siyasi bir çözüm yolunun güçlü bir şekilde yeniden başlamasının bölgedeki insani krizi de rahatlatacağını kaydeden Pompeo, "Artık çatışmayı uzlaşma yoluyla sona erdirmenin, Yemen halkının barış ve yeniden yapılanma yoluyla iyileşmesinin zamanı geldi" ifadesine yer verdi.

Öte yandan Pompeo, Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyonun da Yemen'deki tüm sivil bölgeleri bombalamayı durdurması gerektiğini belirtti.

İngiltere Başbakanı Theresa May ise, ABD'nin girişimini desteklediklerini açıkladı. İngiliz Parlamentosun'da konuşan May, "Tarafların ancak siyasi bir uzlamaya giderek Yemen'de etkili bir ateşkesin sağlanabileceğini" savundu.

ABD Savunma Bakanı James Mattis de, Yemen'de 30 gün içinde ateşkes sağlanması ve barış görüşmelerinin başlaması gerektiğini vurgulamıştı.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.